Nişasta katkı maddesinin MDF üretiminde kullanım imkanlarının araştırılması
Investigation of starch additives in MDF manufacturing posibilities
  1. Tez No: 461070
  2. Yazar: ALİ KEMAL YÜKSEK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CENGİZ GÜLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ağaç İşleri, Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Wood Products, Forestry and Forest Engineering
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Düzce Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kompozit Malzeme Teknolojileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Son yıllarda odun bazlı panellerin geniş kullanım alanları sayesinde, uygulama alanları giderek artmaktadır. Ancak kullanım alanlarındaki rutubet şartları, sıvıya ve su buharına karşı olan hassasiyetleri kullanım yerlerini sınırlandırmaktadır. Bu nedenle MDF kompozit malzemelerin üretiminde çeşitli katkı maddelerinin ilavesi ile bazı teknolojik özelliklerinin iyileştirilmesi ve yeni yöntemlerin geliştirilmesi piyasanın istek ve hedeflerine ışık tutmak AR-GE çalışmalarının en önemli amaçlarındandır. Starch'in kullanılması ile üretilen kompozit MDF levhalarda su alma, kalınlık artışı, yüzeye dik çekme mukavemeti ile formaldehit emisyon miktarlarının tespit edilmesine yönelik bir çalışma yapılmıştır. Bu çalışmada; katkı maddesi olarak nişasta içerikli ve ticari adıyla bilinen Glucidex (starch)' ın sırasıyla ÜF tutkal katı maddesine oranla % 0, % 3, % 5, % 8, % 11 ve % 15 katılarak üretilen orta yoğunluktaki MDF levhaların bazı teknolojik özellikleri, boyutsal stabilte ile formaldehit emisyonu özellikleri incelenmiş olup kontrol örnekleriyle karşılaştırılmıştır. Elde edilen testler sonucunda; Glucidex kullanılarak üretilen levhaların boyutsal stabilite sağladığını söylemek mümkün değildir. Nişaşta kullanım oranı arttıkça mekanik özelliklerde bir azalma meydana gelirken formaldehit emisyonu azalma eğilimi göstermiştir.
Özet (Çeviri)
In recent years wood based panels have found widely use area and because of this demand increased day by day. But placea of use moisture condition, liquid and vapor sensitivity effects using areas. Due to the fact that R&D researchs trying to enlight fiberboard composite materials production proces and add different additive improve some technological properties, find new way to development for market requirments. In this case changing of fiberboards properties with using Starch and examine boards exchanging water, increasing thickness, surface vertical tensile strenght and formaldehyde emission amount detection. In this study use as a additive Starch as known as commercial name Glucidex, adding ratio of UF glue sequentially 0%, 3%, 5%, 8%, 11% and 15% produced Medium Density Fiberboard's (MDF) different tecnological properties, dimentional stability and formaldehyde emission properties analysed and compare to control specimens. Achieving datas, using Glucidex produced boards dimentional stabilities are not changed. Increasing Starch use decrease mechanical properties and formaldehyde emission.