Futbolda 3x3, 6x6 küçük alan oyunları ile 11x11 oyununun fiziksel kondisyona ve teknik parametrelere akut etkisi
Acute effects of 3x3, 6x6 small sided games and 11x11 game on physical conditioning and technical parameters in soccer
  1. Tez No: 461088
  2. Yazar: ALİ ERSOY
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALİ ONUR CERRAH
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Bu çalışmada 3x3, 6x6 küçük alan oyunları ile 11x11 oyun esnasındaki sürat, çeviklik, güç ve teknik testlerin akut etkilerinin incelenmesi amaçlanmıştır. Çalışmaya 12 genç futbolcu (yaş 16,5±0,5 yıl, boy uzunluğu 175,16±4,74 cm, vücut ağırlığı 64,25±2,34 kg) katılmıştır. 3x3 ve 6x6 küçük alan oyunları (kalecili) 4 dakika oyun 4 dakika aktif dinlenme olacak şekilde 10 set oynanmıştır. 11x11 oyun ise her bir set 40 dakika olacak şekilde 2 set ve set arası 15 dakika ara verilerek oynanmıştır. 3 farklı oyun uygulamasının öncesinde, arasında ve sonrasında dört adet saha testi (30m sprint, uzun pas, çeviklik, yatay sıçrama) gerçekleştirilmiştir. Normallik testi olarak Shapiro-Wilk ve küreselliğin belirlenmesi için Mauchly's Sphericity testi kullanılmıştır. Parametrik varsayımların yerine gelmesi durumunda tekrarlı ölçümlerde Tek Yönlü Varyans Analizi ve takibinde Bonferroni Post-Hoc düzeltmesi, parametrik varsayımların yerine gelmemesi durumunda Freidman Tek yönlü Varyans Analizi ve takibinde Wilkoxon eşleştirilmiş iki örnek testi uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study, was to investigate acute effects of speed, agility, power and technical tests during 3x3, 6x6 small sided games and 11x11 game. Twelve young soccer players (age 16.5 ± 0.5 years, height 175,16 ± 4.74 cm, body weight 64.25 ± 2.34 kg) participated to the current study. Three sets of 3x3 and 6x6 (with goalkeeper) small sided games were played in 10 sets as 4 minutes play will be active rest for 4 minutes. The 11x11 game was played with a set time of 15 minutes between 2 sets and a set of 40 minutes each. Four field tests (30m sprint, long pass, agility, horizontal jump) were performed before, during and after 3 different game applications to measure soccer performances. Each games were by a camera to evaluate the football actions during the game. The Shapiro-Wilk test and the Mauchly's Sphericity test were used to determine the normality of the data. Significance level of ≤0.05 was used in statistical analysis.