Major depresif bozukluğu olan hastalarda bazal ganglion hacimlerinin stereolojik yöntem ile ölçülmesi
Evaluation of the basal ganglia volume in patients with major depression by stereological methods
  1. Tez No: 461099
  2. Yazar: EMRAH ÖZCAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İLTER KUŞ, DOÇ. DR. SELAMİ GÜRKAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Anatomi, Psikiyatri, Anatomy, Psychiatry
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Anatomi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 238
Özet
Bu çalışmada, Major Depresif Bozukluğu (MDB) olan bireylerin beyin manyetik rezonans (MR) görüntülerinde, nuc.caudatus, putamen ve globus pallidus hacminin üç farklı ölçüm yöntemi ile ölçülmesi amaçlanmıştır. Balıkesir Üniversitesi Tıp Fakültesi Psikiyatri polikliniğine başvuran ve major depresif bozukluğu tanısı alan hastalar iki gruba ayrıldı; grup 1 ilk atak major depresyon dönemini yaşayan hastalardan (n=10), grup 2 ise 17 maddelik Hamilton Depresyon Derecelendirme Ölçeği'nde (HAM-D) 15 veya daha yüksek puan almış, şuan major depresyon yaşayan hastalardan oluşturuldu (n=10). Kontrol grubu ise sağlık bireylerden seçildi (n=10). Üç boyutlu yapısal MR görüntüleri T1 ağırlıklı 1,5 Tesla cihazından elde edildi. Total beyin, sağ ve sol hemisfer, sağ ve sol nuc.caudatus, sağ ve sol putamen ve sağ ve sol globus pallidus hacimleri cavalieri,planimetri ve atlas temelli metot yöntemleri ile ölçüldü. Major depresif bozukluğu olan hastalar sağlıklı grupla karşılaştırıldığında, total beyin, sağ ve sol beyin hemisferi, sağ ve sol nuc.caudatus, sağ ve sol putamen ve sağ ve sol globus pallidus hacminde azalma vardı, ancak bu fark istatistiksel olarak anlamlı değildi (p>0,05).
Özet (Çeviri)
This study aims to measure the volumes of the nuc.caudatus, the putamen and the globus pallidus from the brain magnetic resonance images (MRI) of patients with major depressive disorder (MDD) with three different measurement methods. Patients who applied to the Psychiatry Outpatients Clinic of Balikesir University Faculty of Medicine and have been diagnosed with major depressive disorder were divided in two groups; patients in group 1 were having their first episode of major depression (n=10) and in group 2 were currently experiencing a major depressive episode with a score of 15 or greater on the 17-item Hamilton Depression Rating Scale (HDRS) (n=10). The control group has been chosen from healthy individuals (n=10). Three-dimensional structural MRI scans were acquired from a 1, 5 Tesla using a T1-weighted magnetization. The total brain, right and left hemisphere, right and left nuc.caudatus, right and left putamen and right and left globus pallidus volumes were measured by three different methods. Compared to the healthy group, there was a decrease in the total brain volume, the right and left brain hemisphere, the right and left nuc.caudatus, the right and left putamen and the right and left globus pallidus volumes in patients with major depressive disorder, but the difference was not statistically significant (p>0,05).