Bazı retrograd dolgu materyallerinin mikrosertlikleri üzerine pH'ın etkisinin araştırılması
The effect of pH on the surface microhardness of several root repair materials
  1. Tez No: 461102
  2. Yazar: KORAL BAYRAKTAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MAHİR GÜNDAY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Amaç Bu çalışmanın amacı 3 farklı retrograd dolgu materyalinin farklı pH'larda ve bekletilme sürelerinde mikrosertliklerinin karşılaştırılmasıdır. Gereç ve Yöntem Çalışmamızda ProRoot MTA, Biodentine ve Total Fill Root Repair Material Putty (Total Fill RRM Putty) kullanılmıştır. Örnekler 6 mm çapında 4 mm yüksekliğinde üç boyutlu baskı yöntemiyle hazırlanan 10'lu PLA silindir bloklara konulmuş, pH'ları 4,4, 5,4, 6,4 ve 7,4 olan solüsyonlara batırılmış gaz tamponların arasına yerleştirilmiş, daha sonra etüvde sırayla 1 hafta ve 1 ay bekletilmiştir. Numunelerin mikrosertlikleri Wilson®-WolpertTM Microindentation Tester 401MVD ile ölçülmüştür. Bulgular Düşük pH'nın bütün numelerin mikrosertliklerinde azalma meydana getirdiği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Aim The aim of this study was to compare the microhardness values of 3 different root end filling materials at varying pH and times. Materials and Methods ProRoot MTA, Biodentine and Total Fill Root Repair Material Putty were used. The samples were placed in 10 mm PLA cylinder blocks with internal dimensions of 6 mm diameter and 4 mm height prepared by 3D printing method. Ten samples of each material were soaked in buffered solutions of butyric acid with 4,4, 5,4, 6,4 and 7,4 pH values and stored at 37°C in 100% humidity. One week and 1 month later, the samples were submitted to microhardness test. MANOVA and Tukey HDS tests were carried out to compare the mean values at a significance level of p < 0.05. Results In the present study, low pH caused a significant decrease in the microhardness values of all samples.