Hızlı üst çene genişletme tedavisi uygulanan vakalarda kök rezorpsiyonunun bilgisayarlı tomografi ile değerlendirilmesi
Computed tomography evaluation of root resorption in cases of rapid maxillary expansion
- Tez No: 461103
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET NEJAT ERVERDİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
Çalşma bir retrospektif bir arşiv çalışmasıdır. Çalışmanın amacı hızlı üst çene genişletmesi ve buna bağlı olarak dişlerde meydana gelen kök rezorpsionunun saptanmasıdır. Bu amaçıyla 3boyutlu (Bilgisayarlı Tomografi) hasta görüntüleri üzerinde genişletmeden önce, 3 ay sonra ve 1 yıl sonrasındaki kök hacimleri ölçülerek karşılaştırılacaktır. Bu amaçla, çalışmada hızlı üst çene genişletmesine ihtiyacı olan ve yaş ortalaması 14 olan 8 'i kız ve 9 'i erkek toplam 17 hastadan hızlı üst çene genişletmeden öncesi, 3 aylık pekiştirme sonrası ve 1 yıl sonrası alınan bilgisayarlı tomografi verileri kullanılmıştır. Üst sağ ve sol taraftakı ''ankraj dişler'' den beşinci ve altıncı dişlerinin kök hacmı Ölçümleri bilgisayar ortamında 3-boyutlu tomografik modelleme programı (Mimics v.15.0, Materialise, Belçika) kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Ayrıca her üç aşamasının ölçümleri arasındaki korelasyon incelendi. Regresyon analizi ile denklem modelleri oluşturuldu . Sonuç olarak (HÜG) sonrası premolar ve molar köklerinde rezorpsiyon gözlemlenmiştir, Yüzdesel olarak en yüksek hacim kaybı 1. molarların meziobukkal köklerinde, en düşük kayıp ise molarların palatinal köklerinde görülmüştür ,(HÜG) den 1. Yıl sonrasındakı kayıtları kök hacim kaybının devam ettiğini, göstermiştir
Özet (Çeviri)
This is a retrospective archieve study. Aim of the study is to investigate the amount of resorption of the root as a result of rapid maxillary expansion. In this study, computed tomography data before RME and 3 months after the completion of expansion and 1 year after expansion of 17 patients (9 boys and 8 girls with a mean age of 14) who needed RME included. Measurements are made for the roots of anchorage teeth of upper 2.nd premolar and 1.st molar in computer with a 3 dimensional tomography modelling software (Mimics v.15.0, Materialise, Belgium) at 3 stages befor expansion, after expansion and 1 year after expansion, correlation between the measurements of three levels have been evaluated Equation models are obtained with regression analysis. The difference between the pre-expansion and postexpansion root volumes was statistically significant for all roots investigated, following RME treatment, significant root volume loss was observed for all investigated posterior teeth except the mesiobuccal root of upper right 1. molar which considered insignificant