Kistik fibrozis hastalarının hava yolu mikrobiyolojik profilinin değerlendirilmesi
Evaluation of microbiological airway profile of cystic fibrosis patients
- Tez No: 461123
- Danışmanlar: DOÇ. DR. VELAT ŞEN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu çalışmada Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı, Çocuk Göğüs Hastalıkları Bilim Dalı'nda, 2010-2016 yılları arası takip edilen 94 Kistik fibrozis (KF) vakasının, hava yolu mikrobiyolojik profili retrospektif olarak incelenmiştir. Hastaların cinsiyetleri, yaşları, tanı yaşları, doğum ağırlıkları, doğum haftaları, anne sütü alma süreleri, başvuru şikayetleri, nazal polip varlığı, beslenme durumu, pankreatik yetmezlik durumu, tanı anında ve son bir yıllık izlem sürecinde balgam, boğaz ve bronkoalveolar lavaj sıvısı (BAL) kültürlerinde üreyen mikroorganizmalar ve üreme sayıları, ilk üreme mevsimleri, ilk üreme yaşları, P. aeruginosa ve S.aureus kolonizasyonu varlığı, balgam, boğaz kültüründe üreyen mikroorganizma sayısı ile anne sütü alma süresi arasındaki ilişki, P. aeruginosa kolonize koopere olabilen hastaların solunum fonksiyon testleri (SFT), P. aeruginosa üremesi olan ve olmayan vakaların beslenme durumları, P. aeruginosa kolonize olan ve olmayan vakaların akut pulmoner alevlenme ve psödobartter sebebi ile hastaneye yatış ihtiyaçları, son bir yılda oral ve paranteral antibiyotik kullanma ihtiyaçları, tüberkülin deri testi pozitifliği, bronşektazi varlığı ve üreme ilişkisi, ekokardiyografi (EKO) bulgularına ait veriler incelenmiştir. Hastaların çoğu ilk 1 yaş içinde tanı almıştır ve ortanca tanı yaşı 5 ay olarak hesaplanmıştır. Hastalar en sık öksürük, kusma, ishal ve büyüme gelişme geriliği ile başvurmuştur. Tanı anında ve son kontrolde alınan balgam- boğaz kültürlerinde en sık saptanan mikroorganizmalar sırasıyla P. aeruginosa ve S. aureus'dır. Bütün yaşlarda baskın mikroorganizmanın P.aeruginosa olduğu tespit edilmiştir. Boğaz- balgam kültür üremelerinin mevsimlere göre farklılık göstermediği görülmüştür. Vakaların boğaz- balgam kültürlerinde mikroorganizma üreme yaşının, anne sütü alma sürelerine göre farklılık göstermediği görülmüştür. On beş (%15,9) vakada P. aeruginosa kolonizasyonu tespit edilmiştir fakat vakaların hiçbirinde S.aureus kolonizasyonu tespit edilmemiştir. P.aeruginosa kolonizasyonu olan vakaların FEV1%'lerinin daha düşük olduğu saptanmıştır. P. aeruginosa ile kolonize olan vakaların olmayanlara göre beslenme durumu açısından yetersiz olduğu görülmüştür. Hastaneye yatışların %46,8'inin akut pulmoner alevlenme, %21,7'sinin elektrolit imbalansı nedeniyle yapılmıştır. Vakaların P.aureginosa kolonize olmaları hem pulmoner alevlenme sebebi ile hem de elektrolit imbalansı sebebi ile hastaneye yatışları ve yatış sayılarını artırdığı görülmüştür. Son bir yılda %91,9 hastanın oral antibiyotik, %19,6 hastanın intravenöz antibiyotik kullandığı ve P.aureginosa kolonize hastaların hem oral hem de intravenöz antibiyotik ihtiyacının daha fazla olduğu görülmüştür. Vakaların 4'ünde (%4,2) tüberkülin deri testi pozitifliği saptanmıştır, 2'sine (%50) antitüberküloz tedavisi verilmiştir. EKO'da en sık saptanan bulgu patent foramen ovale (PFO) olarak tespit edilmiştir. Bronşektazi en sık saptanan akciğer tomografi bulgusu olmuştur ve bronşektazi gelişen vakaların %46,1'inin P.aureginosa kolonize olduğu görülmüştür. Atipik KF hastalarının tüm vakalara oranı %11,7 olarak hesaplanmış, hiçbirisinin S. aureus ya da P. aeruginosa ile kronik kolonize olmadığı tespit edilmiştir. Solunum yolu enfeksiyonları KF'li hastalarda morbidite ve mortaliteden en sık sorumlu olan klinik durumlardan biridir. Enfeksiyonların erken tanı ve uygun tedavisi ile hastaların yaşam süreleri ve kaliteleri artmaktadır. Bu nedenle KF'li olgularda mikrobiyal ekoloji konusunda ailelerin ve hekimler başta olmak üzere sağlık çalışanlarının bilgilendirilmesinin buna destek olacağı kanısındayız.
Özet (Çeviri)
In this study, microbiological profile of the airway in 94 cystic fibrosis (CF) patients followed in Dicle University, Faculty of Medicine, Department of Pediatrics, Division of Pediatric Chest Diseases between 2010 and 2016 was retrospectively evaluated. Data including sex and age of the patients, age of diagnosis, birth weight, birth week, length of breastfeeding period, complaint at the time of admission, presence of nasal polyp, nutritional status, presence of pancreatic insufficiency, sputum at the time of diagnosis and within the previous year of follow-up, presence of microorganisms in throat and bronchoalveolar lavage liquid (BAL) cultures and their growth rate, season of first growth, age of first growth, presence of P. aeruginosa and S. aureus colonization, correlation between the number of microorganisms growing in the throat culture and length of breastfeeding period, respiratory function test (RFT) of the cooperating patients colonized by P. aeruginosa, nutritional status of the patients with and without P. aeruginosa growth, the need of patients colonized and not colonized by P. aeruginosa to be hospitalized upon acute pulmonary inflammation and pseudo-Bartter syndrome, the need to use oral and paranteral antibiotics within the previous year, tuberculin skin test positivity, correlation between the presence of bronchiectasis and growth, and echocardiography (ECHO) results were recorded. The majority of the patients were diagnosed within the first year of age with a median age of diagnosis of 5 months. The patients most frequently presented with coughing, vomiting, diarrhea, and growth and developmental delay. The most common microorganism in the sputum-throat cultures collected at the time of diagnosis and at the final visit was P. aeruginosa, followed by S. aureus. It was found that P. aureginosa was the most prevalent microorganism in all age groups. The growth in throat-sputum culture did not vary depending on the seasons. Age of microbial growth in the throat-sputum cultures did not vary depending on the length of breastfeeding period. P. aeruginosa colonization was found in 15 patients (15,9%); however, S. aureus colonization was not found in any of the patients. In addition, the ratio of forced expiratory volume in 1 second (FEV1) was lower in the patients with P. aeruginosa. Nutritional status of the patients with P. aeruginosa colonization was poorer than those without. The main reasons for hospitalization were acute pulmonary inflammation in 46,8% and electrolyte imbalance in 21,7% of the patients. It was found that P. aeruginosa colonization led to hospitalization upon both pulmonary inflammation and electrolyte imbalance, and also increased the rate of hospitalization. A total of 91,9% of the patients used oral antibiotics and 19,6% of the patients received intravenous antibiotics. The patients with P. aeruginosa colonization required a higher amount of oral and intravenous antibiotics. Tuberculin skin test was positive in four patients (4,2%), and two of these patients (50%) received anti-tuberculosis treatment. The most common symptom in the ECHO was patent foramen ovale (PFO). Bronchiectasis was the most frequent symptom on lung tomography, and 46,1% of the patients with bronchiectasis had P. aeruginosa colonization. The ratio of atypical CF patients to all patients was 11,7%, and none of them had chronic S.aureus or P. aeruginosa colonization. In conclusion, respiratory tract infections are clinical conditions which are most frequently responsible for morbidity and mortality in patients with CF. The life expectancy and quality of life improve with early diagnosis and appropriate treatment. Therefore, we suggest that healthcare professionals, primarily physicians, and the families of the patients with CF should be informed on microbial ecology to improve the outcomes.