Opere anevrizmal subaraknoid kanamalı hastaların geriye dönük incelenmesi
The retrospective evaluation of patients with operated aneurysmal subarachnoid hemorrhage
  1. Tez No: 461122
  2. Yazar: BARIŞ GÜNGÖRMEZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HÜSEYİN ÖZEVREN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nöroşirürji, Neurosurgery
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Beyin ve Sinir Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bu çalışmanın amacı, Diyarbakır ilinde anevrizmal subaraknoid kanama nedeni ile opere edilmiş hastalar için risk faktörlerini ve ölüm oranlarını araştırmak ve bu hastaların yönetimi açısından Fisher,WFNS ve Glasgow koma skorlarının önemini vurgulamaktır. Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Nöroşirurji Bölümü'nde 1 Ocak 2011 – 31 Temmuz 2016 tarihleri arasında anevrizmal subaraknoid kanama nedeniyle opere edilmiş 105 hasta geriye dönük olarak değerlendirildi. Olguların dosyalarından, nörolojik muayene ve ayrıntılı geçmişleri, laboratuar testleri, görüntüleme modaliteleri,cinsiyet,yaş, tansiyon hastalığı öyküsü, Diabetes Mellitus öyküsü, giriş Glasgow koma ölçeği değeri, anevrizma lokalizasyonu, anevrizma sayısı, ventrikül içi ve perimezensefalik sisternlerde kan varlığı,intraserebral kanama, hidrosefali, enfeksiyon, epileptik nöbet, elektrolit bozukluğu parametrelerinin varlığı ve ölüm oranı değerleri elde edildi ve istatistiksel olarak değerlendirildi
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to research risk factors and mortality rates for patients with operated subarachnoid haemorrhage in Diyarbakır city and emphasize importance of Fisher,WFNS and Glasgow coma scores in management of these patients. 105 Patients who had surgery between 1 January 2011 - 31 july 2016, because of aneurysmal subarachnoid haemorrhage,at Dicle University Faculty of Medicine Department of Neurosurgery, were retrospectively evaluated. Examining patient files;neurological examiantion and detailed history , laboratory tests, imaging modalities, gender,age, hypertension, diabetes, Glasgow coma score at admission, aneurysm location, number of aneurysms, existence of blood in the ventricles, existence of blood in the perimesencephalic sisterns,intracerebral haemorrhagee, existence of hydrocephalus, infection , epileptic seizures, electrolyte disturbances and mortality values were recorded and analysed statistically.