Beyin ölümü tanısı koyan klinisyenlerin organ-doku nakli konusundaki bilgi, tutum ve davranışları
The knowledge, attitudes and behaviours of Dicle University Medical Faculty hospitals clinicians diagnosing brain death about organ-tissue transplantation
  1. Tez No: 461125
  2. Yazar: BESRA KAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEYNEP BAYSAL YILDIRIM
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Amaç: Anket çalışmamız, Diyarbakır merkez de bulunan Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi ve Diyarbakır Gazi Yaşargil Eğitim ve Araştırma Hastanesi' n de beyin ölümü tanısı koyan klinisyenlerin organ-doku nakli konusundaki bilgi, tutum ve davranışları değerlendirmek için yapılmıştır. Çalışma anestezi ve reanimasyon, nöroloji ve nöroşirurji; asistan -uzman doktorları ,yoğun bakım yan dal uzmanları ve ilgili branştaki öğretim görevlileri ; beyin ölümü tanısı koyan klinisyenlerin organ-doku nakli konusundaki bilgi, tutum ve davranışları ile ilgili 50 sorudan oluşan anket çalışması yapılmıştır. Gereç ve Yöntem: İstatistiksel testler için SPSS 21.0programından yararlanacaktır. Kategorik veriler için ki kare testi kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Aim: Our survey was conducted in Dicle University Medical Faculty and Diyarbakir Gazi Yaşargil Training and Research Hospital in Diyarbakir to evaluate the knowledge, attitudes and behaviours of the clinicians diagnosing brain death about the organ-tissue transplantation. In this study, the assistant-specialist doctors of anaesthesia and reanimation, neurology and neurosurgery, intensive care branch specialists and related branch instructors were investigated by a questionnaire consisting of 50 questions about the knowledge, attitudes and behaviours of the clinicians diagnosing brain death. Materials and Methods: For the statistical tests, SPSS 21.0 was used. The square-to-square test utilized for categorical data.