Multiple skleroz hastalarının sol ventrikül fonksiyonların strain ekokardiyografi ile değerlendirilmesi
  1. Tez No: 461139
  2. Yazar: MEHMET ÖZBEK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET ATA AKIL, DOÇ. DR. EŞREF AKIL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kardiyoloji, Cardiology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Multiple skleroz (MS), merkezi sinir sisteminde (MSS) beyaz madde ön planda olmak üzere fokal demiyelinize plaklarla karakterize kronik inflamatuar bir hastalıktır. Bu açıdan MS; kronik, otoimmün, inflamatuar, demiyelinizan ve nörodejeneratif bir hastalık olarak tanımlanır. Multiple sklerozun akciğer, üriner sistem ve gastrointestinal sistem benzeri farklı organlarda oluşturduğu anormallikler bilinmesine rağmen kardiyovasküler sistem üzerindeki etkileri iyi bilinmemektedir. Literatürde sağ ventrikül (SğV) ve sol ventrikül (SV) fonksiyonlarını inceleyen az sayıda çalışma vardır ve bu çalışmaların sonuçları çelişkili olarak görülmüştür. MS'de kardiyovasküler sistem disfonksiyonu sık rastlanan bir bulgudur. MS hastalarındaki kardiyovasküler sistem bozuklukları otonom sinir sistemi disfonksiyonu sebebiyle olabilir. Kardiyovasküler sempatik ve parasempatik testlerdeki anormallikler birçok yazar tarafından rapor edilmiştir. MS'deki kardiyak etkilenmenin, yeni ekokardiyografik yöntemler ile daha fazla araştırılmasına ihtiyaç vardır. Strain (S) ve strain rate (SR) ekokardiyografinin, MS'deki subklinik miyokardiyal fonksiyon bozukluğunu göstermede yararlı olabileceğinden hareketle böyle bir çalışma planladık. Çalışmamız, 2016 yılında, Nöroloji Anabilim Dalı polikliniğine başvuran ve MS tanısı alan 44 hastadan oluşan hasta ve 40 sağlıklı bireyi içeren kontrol grupları üzerinde yapıldı. Bireylerin ekokardiyografi ile kardiyak fonksiyonları incelendi. Doppler kayıtlarından S ve SR verileri elde edildi. Hasta ve kontrol gruplarının yaş ve cinsiyet gibi değişkenleri her iki grupta benzerdi. Grupları karşılaştırdığımızda, hasta grubunda diyastolik fonksiyon bozukluğunun daha fazla olduğunu bulduk. MS hastalarındaki mitral anüler hızları sağlıklı gruba göre anlamlı olarak daha düşük ölçtük. MS hastalarında kontrol grubuyla karşılaştırıldığında, bazal lateral, bazal anterior, mid inferior segmentlerdeki strain değerleri anlamlı olarak daha düşüktü. MS hastalarında SV ortalama S değerini anlamlı olarak daha düşük ölçtük (%-18,26±1,22 ve %-19,02±1,07, p=0,003). SR değerleri karşılaştırıldığında kontrol grubuna göre MS hastalarında apikal lateral, mid septal, apikal septal, apikal anterior, apikal inferior segmentlere ait strain rate değerleri anlamlı olarak daha düşüktü. MS hastalarında SV ortalama SR değerini anlamlı olarak daha düşük ölçtük (-1,32±0,14 s־¹ ve -1,40±0,15 s־¹, p=0,008). Sonuç olarak, MS'de S görüntüleme tekniği ile sol ventrikül fonksiyonlarının, subklinik düzeyde bozulduğunu saptadık. MS'deki subklinik miyokardiyal fonksiyon bozukluğunun, S görüntüleme tekniği gibi hassas ve yeni yöntemlerle araştırılmasının faydalı olacağını düşünüyoruz.
Özet (Çeviri)
Multiple sclerosis (MS) is seen as an inflammatory demyelinating disease, characterized by the focal demyelinated plaques in the white matter of the central nervous system. In this aspect MS; chronic, autoimmune, inflammatory, demyelinating and neurodegenerative disorder is defined as. Although MS causes functional abnormalities in different organs of the body including the urinary bladder, lungs and the gastrointestinal tract, the effect of MS on cardiac function is not well known. There are only a few studies in the literature related to function of the left or right ventricles and the findings have been conflicting. Cardiovascular system dysfunction is a frequent symptom observed in MS patients. It is thought to be an effect of autonomic nervous system dysfunction. Abnormalities of cardiovascular sympathetic and parasympathetic tests have been reported by several authors. Cardiac affected in MS, there needs to be investigated further with a new echocardiographic methods. Strain(S) and Strain Rate(SR) echocardiography, may be useful in predicting the subclinical myocardial dysfunction in MS, therefore we have planned such a study. Our study, in 2016, admitted to the Department of Neurology clinic and patients consisting of 44 patients diagnosed with MS and control groups was carried out involving 40 healthy individuals. Individuals were analyzed cardiac function by echocardiography. S and SR data were obtained from the Doppler recordings. Variables such as age and sex of the patient and control groups were similar in both groups. When comparing groups, we found that more of diyastolic dysfunction in patients. The MS patients had a significantly reduced mitral anuler velocity compared with healthy subjects. Left ventricular bazal lateral, bazal anterior, mid inferior strain values were significantly lower in MS group when compared the control group. The patients with MS have also decreased mean left ventricular strain score (%-18.26±1.22 vs %-19.02±1.07, p=0.003). Left ventricular apical lateral, mid septal, apical septal, apical anterior, apical inferior strain rate values were lower in MS group when compared the control group. The patients with MS have also decreased mean left ventricular strain rate score (-1.32±0.14 s־¹ vs -1.40±0.15 s־¹, p=0.008). As a result, we found the impaired left ventricular functions in subclinical level by using the technique of strain imaging in MS group. We are thinking that, subclinical myocardial dysfunction in MS should be investigated by more precise and new techniques such as strain imaging technique.