Çocuklarda inflamatuar üveit ve tedavisi
Inflammatory uveitis and treatment in children
- Tez No: 461168
- Danışmanlar: PROF. DR. ZÜBEYDE GÜNDÜZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
Giriş ve Amaç: Üveit, uvea dokusunun inflamatuar hastalığı olarak tanımlanır. Kronik ve tekrarlayıcı olma eğiliminde olup tedavisi zordur. Uygun tedavi edilmediğinde ömür boyu görme kaybı oluşturması nedeni ile önemli bir durumdur. Çalışmanın amacı, romatolojik hastalıklarla beraber görülen inflamatuar üveiti, çeşitlerini, tedavisini ve tedaviye yanıtı incelemektir. Hastalar ve yöntem: Bu çalışmada Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Romatoloji Bilim Dalı'nda 2006-2016 tarihleri arasında izlenen inflamatuvar üveitin eşlik ettiği 0-18 yaş arası 40 hasta dosyası retrospektif olarak incelendi. Tüm hastalara Göz Hastalıkları Anabilim Dalı Üvea-Behçet Birimi tarafından oftalmolojik muayene yapıldı. İnflamatuar üveit, çeşitleri, tedavisi ve tedaviye yanıtı irdelendi. Bulgular: Hastaların %72.5'i (n:29) kız, %27.5'i (n:11) erkek; ortalama başvuru yaşı 8.0±3.9 yıl idi. Hastaların %67.5'inde romatolojik hastalık saptanırken, %32.5'i ise idiopatik üveit tanısı ile takip edildi. Topikal tedavi ve kısa süreli steroid tedavisi ile remisyona girmeyen 23 (%57.5) hastaya metotreksat (MTX) tedavisi verildi. MTX tedavisi ile %34.8 oranında remisyon sağlandı. Remisyon sağlanamayan 15 (%65.2) hastanın almakta olduğu tedavilere Tümör nekrozis faktör (TNF)-alfa blokeri (adalimumab) tedavisi eklendi. Bunların 14'ünde (%93.3) MTX ve adalimumab tedavisi ile remisyon sağlandı ve bu tedaviye devam edildi. Bu hastalarda takip süresince atak gözlenmedi. Ondört (%35) hastada komplikasyon gelişti. Komplikasyon sıklığı beş yıldan önce tanı alan hastalarda %75 iken, son 5 yıl içinde tanı alan hastalarda %25 idi. Sonuç: Enfeksiyöz olmayan inflamatuvar üveitli çocuklarda üveitin en sık JİA ile ilişkili olduğu ve bu çocuklarda komplikasyonları önlemek için erken tanı ve uygun tedavinin geciktirilmeden başlanmasının önemli olduğunu düşünüyoruz.
Özet (Çeviri)
Introduction: Uveitis is defined as inflammatory disorder of uvea. It tends to be chronic and relapsing, making treatment challenging. It is an important entity which may cause life time loss of vision if not treated appropriately. The aim of present study was to evaluate types, treatment and treatment response of uveitis associated with rheumatoid diseases. Patients and methods: In this study, we retrospectively reviewed medical records of 40 patients (aged 0-18 years) who were managed for inflammatory uveitis in Pediatric Rheumatology Department of Erciyes University, Medicine School between 2000 and 2016. In all patients, ophthalmological examination was performed at Uvea-Behcet Clinic of Ophthalmology Department. Findings: Of the patients, 72.5% (n=29) were girls whereas 27.5% (n=11) were boys. Mean age was 8.0±3.9 years. Rheumatoid disease was detected in 67.5% while uveitis was considered as idiopathic in 32.5% of the patients. Methotrexate was prescribed to 23 patients (57.5%) who failed to achieve remission with topical therapy and short-term corticosteroid therapy. Remission was achieved in 34.8% of patients received methotrexate. TNF-α blocker (adalimumab) was added to treatment regimen in 15 patients (65.3%) who failed to achieve remission with methotrexate. Of these patients, remission was achieved in 14 (93.3%) with methotrexate plus adalimumab; thus, the treatment was maintained. No uveitis episode was observed in these patients during follow-up. Complication was observed in 14 patients (35%). Complication rate was 75% in cases in which uveitis diagnosis was made more than 5 years ago while it was 25% in those diagnosed as uveitis within prior 5 years. Conclusions: We think that uveitis is most commonly associated with JIA in children with non-infectious uveitis and that early diagnosis and prompt initiation of appropriate therapy is essential to prevent complications in these patients.