Kliniğimizde laparaskopik ve laparatomik histerektomilerde komplikasyonların karşılaştırılması
  1. Tez No: 461178
  2. Yazar: KENAN GENGEÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUHAMMET ERDAL SAK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Amaç: Çalışmamızın amacı Harran Üniversitesi Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum kliniğinde Ocak 2010 ve Aralık 2015 tarihleri arasında yapılan laparotomik ve laparoskopik histerektomilerin komplikasyonlar açısından karşılaştırılmasıdır. Materyal ve metod: ocak 2010 ve aralık 2015 tarihleri arasında laparotomik ve laporoskopik histerektomi yapılan toplam 159 hastanın retrospektif olarak analizi yapıldı. Çalışma planımız hastanemiz etik kurulu tarafından incelenerek onaylandı. Hastanemiz elektronik kayıt sisteminden retrospektif olarak analiz yapılarak hastaların bilgilerine ulaşıldı. Çalışmamıza dahil edilen tüm hastaların demografik özelliklerinin (yaş, parite, BMI, geçirilmiş cerrahi öyküsü) yanısıra histerektomi endikasyonları, preoperatif ve postoperatif hemoglobin değerleri, operasyon süreleri, hastanede yatış süreleri, kan transfüzyonu, yara yeri enfeksiyonu, uterus çap ve total hacim ölçümü, postoperatif cuff dehisensi ve cuff prolapsusu açısından retrospektif olarak analiz yapıldı. İstatistiksel çalışmalar için SPSS sotware proğramı kullanıldı. P değeri < 0.05 altında olanlar istatistiksel olarak anlamlı kabul edilmiştir. Bulgular: Çalışmaya dahil edilen toplam 159 laparotomik ve laporoskopik histerektomi vakasında; her iki çalışma grubunda da en sık menometroraji nedeniyle histerektomi yapıldığı görüldü. Gruplar arasında uterus total hacim açısından değerlendirildiğinde istatistiksel olarak anlamlı bir fark olduğu görüldü. Hacmi büyük uteruslarda laparotomik histerektomiye eğilim olduğu görüldü. İntraoperatif kanama ve kan transfüzyonu açısından değerlendirildiğinde; laparotomik histerektomilerde transfüzyon ve intraoperatif kanamanın daha fazla olduğu görülmekle birlikte istatistiksel olarak anlamlı bir fark görülmedi. Postoperatif yara yeri enfeksiyonunda laparotomik histerektomilerde 4 hastada olduğu ve laparoskopik histerektomilerde yara yeri enfeksiyonu gelişmediği görüldü. İstatistiksel olarak anlamlı fark görüldü. Her iki çalışma grubunda da cuff dehisensi ve cuff prolapsusu olmadığı gözlendi. Sonuç: Çalışmamızdan elde edilen veriler değerlendirildiğinde; ameliyat komplikasyonları açısından iki grup arasında yarayeri enfeksiyonu dışında anlamlı bir farklılığın olmadığı gözlendi. Ameliyat süresi açısından yapılan değerlendirmede; laparatomi grubunun daha kısa sürdüğü görülmesine rağmen; laparoskopik cerahi ile olan deneyimlerin artmasına bağlı olarak operasyon süresinde anlamlı bir azalmanın olduğu tespit edildi. Laparoskopik histerektomi vaka sayılarının yıllara giderek arttığı görülmektedir. Anahtar Kelime: Laparoskopi, laparotomi, dehisens, prolapsus, komplikasyon, histerektomi
Özet (Çeviri)
Purpose: the aim of the study is to compare copmlications of laparotomic and laparoscopic hysterectomy that undergone between january 2010 and december 2015 at harran university, faculty of medicine, gynecology and obstetrics clinics Materials and Method: 159 patients that undergone laparotomic and laparoscopic hysterectomy surgery between january 2010 and december 2015 were analyzed retrospectively. our study plan was reviewed and confirmed by ethics committee of our hospital. patients informations were reached retrospectively by electronic registration system of the hospital. all patients that our study include were analyzed in terms of demographic characteristics (age, parity, BMI, history of surgery), indications of hysterectomy, preoperative and postoperative hemoglobin values, operation durations, hospitalization durations, blood transfusions, infection of wound, total diameter and volume of uterus, postoperatively cuff dehisenses and prolapses retrospectively. SPSS software was used for statistical studies. p values < 0,05 were accepted statistically significant. Findings: total 159 patients that undergone laparotomic and laparoscopic hysterectomy were included; it was seen that most common reason of hysterectomy was menometrorrhagia in both groups. total uterine volume was statistically significant in two groups. bigger uterine volume was tendency to laparatomic hysterectomy. Although in laparatomic hysterectomy group there was more intraoperatively hemorrhage and need more blood transfusion, there was no statistically significant difference. in laparatomic hysterectomy group there was 4 wound infections and laparoscopic hysterectomy groups had none. it was found statistically significant. in both groups there was no cuff dehisenses and prolapses. Results: in according to eveluating values of our study, complications of surgery were not statistically significant between two groups except wound infections. despite operation durations in laparotomy group was shorter, depending of experiments laparoscopic operation durations became shorter significantly. number of cases of laparascopic surgery has seen increase for years. Keysword: laparotomy, laparoscopy, copmlications, dehisenses, prolapses, hysterectomy