Ki-67 ekspresyonunun mol hidatiform ve hidropik abortus vakalarında değerlendirilmesi
Evaluation of hydatidiform mole and hydropic abortion in cases of Ki-67 expression
- Tez No: 461180
- Danışmanlar: PROF. DR. MUHAMMET EMİN GÜLDÜR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Patoloji, Pathology
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Patoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 49
Özet
Amaç: Bu çalışmada mol hidatiform ve hidropik abortus vakalarında Ki-67 ekspresyonunu değerlendirmeyi amaçladık. Metod: Çalışmamızda Ocak 2014 ile Ocak 2016 tarihleri arasında Harran Üniversitesi Tıp Fakültesi Tıbbi Patoloji Ana Bilim Dalı'nda mol hidatiform tanısı almış 40 ve hidropik abortus tanısı almış 40 vaka kullanılmıştır. İmmunohistokimyasal çalışma için parafin bloklardan Poly-L-lysine ile kaplanmış lamlara 5 mikron kalınlıkta kesitler alındı. Bu kesitler Ki-67 immunohistokimyasal belirteci ile boyandı ve Ki-67 ekspresyonu yüzdelik dilim üzerinden hesaplandı. Bulgular: Yaş ortalaması mol hidatiform tanısı alan olgularda 39.1, hidropik abortus tanısı almış olgularda 38.6 idi.
Özet (Çeviri)
Objective: In this study, we aimed to evaluate the Ki-67 expression in hydatidiform mole and hydropic abortion cases Methods: In our study, we used 40 cases which had been diagnosed mole hydatidiform and 40 cases which had been diagnosed hydropik abortion in between January 2016 and January 2014 at Harran University of Medical Pathology Department. For immunohistochemical studies, sections of 5 microns thickness were taken from parafin blocks which where coated with poly-L-lysine slides. These sections were stained with Ki-67 immunohistochemical markers and Ki-67 expression were calculated on percentile. Findings: The mean age of patients diagnosed with mole hydatidiform 39.1, was 38.6 in patients with the diagnosis of hydropic abortion.