Millî sınırların belirlenmesinde Misâk-ı Millî'nin rolü
The role of National Treaty determining national borders
- Tez No: 461205
- Danışmanlar: PROF. DR. İLKER ALP
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yakınçağ Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 262
Özet
Türk milleti, tarih boyunca bağımsız yaşamayı amaç edinmiş ve dünya tarihine yön veren birçok devlet kurmuştur. Osmanlı Devleti'nin yıkılma sürecine girdiği 20. yüzyıl başlarında, üstün vasıflara sahip bir lider olan Mustafa Kemal Atatürk sayesinde yeni bir Türk devleti kurulmuştur. Türkiye Cumhuriyeti'nin sınırlarının hangi ilkelere dayanılarak belirlendiği sorusunun cevabı ise“Misâk-ı Millî Beyannamesi”dir. Çünkü Ahd-ı Millî ile bölünmez ve millî Türk vatanının sınırları ve Türk dış siyasetinin hedefleri tespit edilmiştir. Ahd-ı Millî metnine; Erzurum ve Sivas Kongreleri kararları, Ocak 1920'de Ankara'ya gelen milletvekilleri ile Mustafa Kemal Paşa arasında yapılan görüşmeler, İstanbul'a gelen milletvekillerinin bir araya gelerek Mîsâk-ı Millî'yi andıran programlar hazırlamaları ve ülkenin mevcut durumu temel oluşturmuştur. 12 Ocak 1920'de Osmanlı Mebusan Meclisi'nin açılmasıyla düzenlenen toplantılarda, Mîsâk-ı Millî metni üzerinde müzakereler yapılmıştır. Bu millî program, 28 Ocak 1920'de Meclis-i Mebusan'ın gizli bir oturumunda gündeme getirilmiştir. Program bütün milletvekilleri tarafından kabul edilerek imzalanmıştır. Ahd-ı Millî'ye göre, Mondros Mütarekesi'nin imzalandığı 30 Ekim 1918 tarihinde Türk kuvvetlerinin kontrolünde olan yerlerin millî sınırlarımız içinde olduğu, Türk ve diğer İslâm unsurların yaşadığı bu yerlerin vatanımızın bölünmez parçalarını oluşturduğu ifade edilmiştir. TBMM Hükümeti, Misâk-ı Millî'nin gerçekleştirilmesi için büyük çaba harcamıştır. Misâk-ı Millî, Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluş safhasında ulaşılması gereken hedefleri ortaya koyduğu gibi gelecekte de önemini koruyacaktır.
Özet (Çeviri)
Turkish nation aspired to live independently throughout the history and founded many Turkish states which shaped the history of the world. In the early 20th century, when the period of defeat and dissolution of Ottoman Empire began, a new Turkish state was founded thanks to Mustafa Kemal Atatürk, who was a leader having excellent skills. The answer of the question, on which principles were relied to determine the borders of Turkish Republic, was“the Declaration of National Pact”. Because with the National Pact, the borders of a national and indivisible Turkish homeland, the objectives of Turkish foreign policy were determined. The resolutions of Erzurum and Sivas Congresses, the negotiations between Mustafa Kemal Pasha and the deputies who came to Ankara in January, 1920; by coming together, the deputies' preparing programs which resembled the National Pact, and the existing status of the country formed a basis for the National Pact's text. No sooner had the Ottoman Parliament been opened on the January 12, 1920 than the negotiations were held on the text of the National Pact in the meetings. This national programme was proposed for the agenda in a secret session of the Ottoman Parliament on January 28, 1920 and was acceptedly signed by all the deputies. In the National Pact, it was stated that the areas, under the control of Turkish military forces when Armistice of Mudros was signed on October 30, 1918, were in our national borders; that these areas, where Turks and other Islamic communities were living, formed an indivisible part of our counrty. The Government of the Grand National Assembly made a great effort to carry out the principles in the National Pact. The National Pact will maintain its importance in the future as it manifested the objectives that were to reach in the foundation phase of Turkish Republic.