Yeşil büyüme ve Türkiye'de uygulanabilirliği
Green growth and applicability in Turkey
  1. Tez No: 461219
  2. Yazar: VEYSEL YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ADEM DOĞAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 423
Özet
Günümüz dünyasında sanayi devrimiyle başlayan, küreselleşme ile devam eden doğal kaynak kullanımı artarak sürmektedir. Hangi ekonomik sistem olursa olsun, kaynak kullanımının artması ve kaynak kullanımında sınır tanımazlık çevre üzerinde baskı yaratmaktadır. Artarak devam eden bu baskı mevcut sosyal ve ekonomik sistemleri sürdürülemez hale getirmektedir. Bu tez çalışmasında, mevcut sistemlerin devamını sağlayacak, gençlik aşamasında olan yeşil büyüme kavramı farklı yönleriyle değerlendirilmiştir. Kendinden önceki ekonomik büyüme ve sürdürülebilir kalkınma kategorileri incelenerek çevreye saygı gösteren bir büyüme modeli olan yeşil büyümenin, Dünya ve Türkiye ölçeğinde teorik ve uygulama boyutları değerlendirilerek ülkeler için sosyo-ekolojik dönüşümü sağlayacak yeni ve farklı bir büyüme perspektifi olduğu ortaya konulmuştur. Yeşil büyüme, ülkelerin değişen coğrafi ve çevresel şartlarına göre uygulanabilen, ekolojik riskleri en aza indirgeyen, çevreye zarar vermeden gelecek nesilleri düşünen bir büyüme sürecini ifade etmekte ve mevcut sistemler için yeni bir ekonomik büyüme paradigması içermektedir. Ülkelerin yeşil büyüme gösterge uygulamalarındaki etkinliğini en iyi ölçebilecek ölçüt veri zarflama analizi olarak görülmektedir. Çalışmanın uygulama bölümünde Türkiye'nin yeşil büyüme etkinliğinin belirlenmesi ve yeşil büyümenin uygulanabilirliği amacıyla veri zarflama analizi yöntemlerinden CCR ve BCC modelleri kullanılmıştır. Bu kapsamda 2008 – 2012 yıllarına ait OECD, BRIICS ve Türkiye için OECD'nin belirlemiş olduğu yeşil büyüme gösterge verileri kullanılarak girdi-çıktı yönelimli ülke ve ülke gruplarının karşılaştırılmasına yönelik göreli etkinlik analizi yapılmıştır. Analizde 7 girdi ve 7 çıktı kullanılmıştır. Analiz çalışması üç ana başlık altında toplanmıştır. Analiz sonuçlarına göre Türkiye yeşil büyüme konusunda OECD ülkeleri arasında tüm yıllarda tam etkin bir ülke iken, OECD ve BRIICS ülkeleri ile yapılan analizlerde tüm yıllarda tam etkin ülke değildir. Türkiye, yeni kalkınma stratejisi olarak sunulan yeşil büyümeyi yapısal olarak gerçekleştirebilecek ve uygulayabilecek düzeyde olmasına rağmen bazı yapısal ve sistemsel eksikliklerini gidermelidir. Bu manada, yeşil büyümeyi kayda değer olarak incelemeli, uygulama örneklerini analiz etmeli, ekonomisine, refahına ve doğal varlık tabanına ne tür faydalar sunacağını araştırmalıdır. Artık yeşil büyüme tercih olmaktan çıkmış, dünya için bir zorunluluk haline gelmiştir.
Özet (Çeviri)
The use of natural resources, which started with the industrial revolution in today's world and continues with globalization, continues to increase. Regardless of which economic system, increase of resource use and not recognizing limits in resource use create pressure on the environment. This increasingly continuing pressure makes existing social and economic systems unsustainable. In this study of thesis, the concept of green growth, which is the youth stage that will provide the continuity of existing systems, has been evaluated in different aspects. By examining the previous economic growth and sustainable development categories before it and by evaluating its theoretical and application dimensions on the scale of Turkey and the World, Green growth which is a growth model that respects the environment is revealed to have a new and different growth perspective that will provide socio-ecological transformation for the countries. Green growth refers to a growth process that can be applied according to the changing geographical and environmental conditions of the countries, minimizing the ecological risks, considering future generations without damaging the environment and includes a new economic growth paradigm for existing systems. The criterion that can best measure the effectiveness of countries' green growth indicator implementations is seen as data envelopment analysis. CCR and BCC models of data envelopment analysis methods have been used in the application part of the study in order to determine the green growth effect of Turkey and the applicability of green growth. In this context, a relative efficiency analysis was conducted for OECD, BRIICS and TURKEY to compare the input and output steering country and country groups using the green growth indicator data determined by OECD for the years 2008-2012. 7 inputs and 7 outputs were used in the analysis. The analysis work is organized under three main headings. According to the results of the analysis, Turkey is a fully active country among the OECD countries in terms of green growth in all years, whereas in the analyzes made with OECD and BRIICS countries it is not a fully active country in all years. Although Turkey is at the level that can carry out and implement structurally green growth presented as a new development strategy, some structural and systematic deficiencies should be eliminated. In this respect, green growth must be studied critically, application examples should be analyzed, what benefits it will provide for the economy, prosperity and natural asset base should be researched. Green growth is no longer a choice and it has become a necessity for the world.