Difenoller ile dialdehitlerin kondenzasyon polimerizasyon reaksiyonları
Condensation polymers from diphenols and diadehydes
  1. Tez No: 46123
  2. Yazar: NİHAL GÖKNER
  3. Danışmanlar: PROF.DR. AHMET AKAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 52
Özet
ÖZET Bu çalışmada glioksal, glutardialdehit ve malondialdehitin 1,5- Dihidraksi naftalin, 2,6- Dihidroksi naftalin, 2,7- Dihidraksi naftalin, 2,3- Dihidraksi naf talin, 1, 6- Dihidraksi naftalin, Bisfenol A, Bisfenol C, Bisfenol Asetaldehit, Bisfenal Asetafenan ile asitli ortamda kondenzasyon polimerizasyon reaksiyonları gerçekleştirilmiştir. Polimer oluşumunu sağlamak amacı ile dihidraksi bileşiği/dialdehit bileşiği aranı 1/1 alarak alınmıştır. Verimi yükseltmek için dialdehitler yerine bunların bisülfit katılma ürünleri kullanılmıştır. Ayrıca asit katalizörlüğünde gerçekleştirilen polimerizasyon reaksiyonları sonucu elde edilen polimerlerin viskozite ve erime noktası değerlerinin daha yüksek olduğu tespit edilmiştir. Polimerlerin yapılarının incelenmesinde FT-IR spektroskopisi kullanılmış, viskozite ölçümleri ve erime noktaları tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY CONDENSATION POLYMERS FROtt DIPHENOLS AND DIALDEHYDES Condensation raactians from diphenals and glyaxal mera synthasi zad in our laboratories previously. Alsa polymerization reactions from dihydroxy naphtalene and glutardialdahyde uere studied. The only reaction between glutardialdehyde and 1,5-, 2,6-, 2,7-, dihydroxy naphtalenes gave polymers. In this work, the reaction of dicarbonyl compound such as glyaxal, glutardialdehyde and malandialdehyde with dihydroxy naphtalanes and bisphenals were studied and the resulting products were characterized with FT-IR, melting points and solution viscosity. 1,5-, 2,6-, 2,7-, 2,3-, 1,6- were used as dihydroxy naphtalene compounds and bisphenol A, bisphenol C, bis- phenol acetaldehyda and bisphenol acetophenon were used as bisphenol compounds. In order to have polymers, the ratio of dihydroxy / dialdehyde compounds must be 1/1. To increase the yield, bisulphite adducts of dialdehydes were used instead of dialdehydes. The polymers resulted from polymerization reactions in acidic media, have had higher viscosity and melting point value. The solubility, viscosity, melting point and yield of condensation polymers from dihydroxy and dialdehyde compounds were shown in Table 2 and Table 3.TABLE: 1. Monomers and Their Polymeric Products Which Are Numbered From 1 ta ID (Continued) Dialdehyde Compound Dihydroxy Compound Polymeric Product CHO I CHO OH HO CHO- I (CH,)3 I CHO OH HO CHO (CH2)3 CHO OH OH CHO tC H 5Î5 CHO HO OH CHO CHO HO OH CHO I CH, I CHO CHO CH,, 1 2 CHO CHO I CH, I CHO CHO- I CH, I CHO B ÇHO CH, CHO HO OH ID -Vlll-TABLE: 1. Monomers and Their Polymeric Products Which Are Numbered From 11 to 18. Dialdehyde Compound Dhydroxy Compound Polymeric Product CHO I CH, CHO HO OH 11 CHO I CH, I 2 CHO HO OH 12 CHO I CH, I CHO HO OH 13 CHO. I (CH; CHO HO C I CH OH Ik CHO ( \\)3 CHO HO Ç«3 C I CH OH 15 CHO (ch; ?cm HO OH 16 CHO CHO HO CH- ! 3 C I M OH 17 CHO CHO HO OH '$%? -IX-TABLE 2. Condensation Polymers From Dihydroxy and Dialdehyde Compounds. Polvmer Catalyst Viscosity Melting y.. polymer CH_-SD"H T1.. T:3G°C Points YlBia Number 3 3 'inn C:0,5 g/dl (aC) -X-TABLE: 3. Solubility of Condensation Polymers. n, Toluene n..c Polymer, - * DMF Number /q\_CH3 DMSQ Chloroform Methanol CH30H -XI-