Markanın hükümsüzlüğü davası ve hukuki sonuçları
Invalidity case of the trademark and legal consequences
  1. Tez No: 764343
  2. Yazar: SERHAT SEZGİN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DORUK UTKU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Hızlı bir değişim ve dönüşüm yaşayan ekonomik hayatta her geçen gün tecrübe edilen yeniliklere bağlı olarak rekabet de artmıştır. Buna karşılık olarak insanlar rekabet düzeylerini arttırmak için ürün ve hizmetlerini farklılaştırma yolunu tercih etmişlerdir. İşletmelerin ürünlerinin diğer işletmelerin ürünlerinden ayırt edilmesini sağlamak istemeleri marka hukukunu doğurmuştur. Zamanla da marka hukukunun uygulama alanı genişlemiş ve bu alanda sayısız çalışmalar yapılmıştır. Markanın hükümsüzlüğü davası ve marka hakkının sonlanması marka davalarında büyük bir pay sahibi olmuştur. Tescilli markaların korunması ülkemizde 6769 sayılı Sınai Mülkiyet Kanunu (SMK) ile sağlanmaktadır. Kanunda marka teşkil edebilecek ürünler, tescil talebi, talebe karşı yapılan itirazlar ve tescili gerçekleşmiş markaların hükümsüz kılınması başlıca ele alınan hususlardır. Tezde, markanın hükümsüzlüğüne sebebiyet veren durumlar tartışılmıştır. Bu çalışmada, markaya ilişkin hükümsüzlük davası ve bu dava sonucunda ortaya çıkan hukuki sonuçlar üzerinde durulmuştur.
Özet (Çeviri)
In economic life, which is undergoing a rapid change and transformation, competition has increased due to the development and modernity experienced day by day. In spite of this, people preferred to differentiate their products and services in order to increase their level of competition. The desire of the undertakings to distinguish their goods or services from the goods or services of other undertakings has led to the trademark law. Over time, the application area of trademark law has also expanded and many studies have been carried out in this area. The invalidity of the trademark and the termination of the trademark rights have had a large share in trademark lawsuits. The protection of registered trademarks is provided by the Code of Industrial Property, No. 6769, in Turkey. In the code, the signs that can be trademarks, their registration, objections to registration requests and invalidity of registered trademarks are the main issues. In the thesis, the situations that cause the invalidation of the trademark are discussed. In this study, the ways to be applied in case of invalidity cases are emphasized.