Türkiye Türkçesinde gibi edatıyla kurulan kalıp sözler deyimler
The routines and idioms formed with the postposition 'gibi' in Turkey Turkish
- Tez No: 461302
- Danışmanlar: PROF. DR. İSMET GÜLSEL SEV
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Dilbilim, Linguistics
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 258
Özet
Türkiye Türkçesinde Gibi Edatıyla Kurulan Kalıp Sözler Deyimler konulu yüksek lisans çalışmamız Giriş, İnceleme, Dizin, Sonuç, Kaynaklar, Taranan Eserler bölümlerinden oluşmaktadır. Giriş bölümünde Kalıp Sözler, Deyimler konusundaki tanımlara, araştırmacılarımızın görüşlerine yer verilmiştir. İnceleme bölümünde Türk Edebiyatının seçkin örneklerinden tarama yoluyla elde ettiğimiz gibi edatlı cümlelerden oluşan malzeme 12 ana başlık, 6 alt başlık altında işlenmiştir.Başlıklar altında incelediğimiz cümle örneklerinde geçen gibi'li Kalıp Sözler, Deyimler, çalışmamızın Dizin bölümünü oluşturmuştur. Sonuç bölümünde Türkiye Türkçesinde Gibi Edatıyla Kurulan Kalıp Sözler, Deyimlerin sayısal değerleri gösterilmiştir. Bu bölümde ortaya koyduğumuz malzemeye ilişkin tespit ve değerlendirmelerimize de yer verilmiştir.Tezimizin Kaynaklar kısmında yararlandığımız çalışmalar, Taranan Eserler başlığı altında ise incelemeye esas olan malzeme için taradığımız eser örneklerinin künyesi sıralanmıştır.
Özet (Çeviri)
The study titles as The Routines and Idioms Formed with the Postposition“Gibi”in Turkey Turkish consists of“Introduction, Analysis, Index, Conclusions, References and The Sources Scanned”chapters. In the Introduction, the definitions and views of researchers about routines and idioms are provided.In the analysis chapter, the linguistic material gathered as a result of a scanning process from prominent literary works of Turkish literature are examined under 12 main titles and 6 subtitles. The routines and idioms with“gibi”examined under the titles constitute the index chapter of the study. In the conclusion, the statistical value of the routines and idioms with“gibi”in Turkey Turkish are shown. Moreover, the determinations and evaluations related to the gathered material are given. The sources used for the research are given in the“references”title. The scanned works for the material to be used in the research are given in“the sources scanned”