Yeni toplumsal hareketler bağlamında Müslüman Kardeşler
The society of the Muslim Brothers in the context of the new social movements
  1. Tez No: 461307
  2. Yazar: KÜBRA BETÜL BİÇEN GÖREN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RASİM ÖZGÜR DÖNMEZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
Küreselleşme sonucunda ortaya çıkan yeni sorunlara çözüm üretmekte yetersiz kalan klasik toplumsal hareketler yerini yeni toplumsal hareketlere bırakmaya başlamıştır. Yeni toplumsal hareketler devrimci ideolojilerden vazgeçerek toplumun çoğulcu yapısına önem vermektedir. Bu çalışmada her geçen gün önemini artıran yeni toplumsal hareketler, Mısır Müslüman Kardeşler özelinden incelenmiştir. Mısır ulus devlet olma sürecini geç tamamlamış, İngiltere gibi eski sömürgeci ülkelerin etkisi altında kalmıştır. Uygulanan neo-liberal politikalar ülkede eşitsizliğin daha da keskinleşmesine yol açmıştır. İşsizlik, fakirlik, şehirlere göç gibi nedenlerle birey kendini toplumdan ayrı hissederek yalnızlaşmıştır ve devlet görevlerini yerine getirmekte yetersiz kalmıştır. Sosyal hizmetlerin yetersizliği ise İslami sivil toplum kurumları tarafından giderilmeye çalışılmıştır. Mısır'da İslami canlanmanın en önemli nedenlerinden biri olan Müslüman Kardeşler yeni toplumsal hareketler bağlamında incelediğinde İhvan'ın kaynakları mobilize ederek halkın ihtiyaçlarını karşıladığı, devletin ulaşmakta yetersiz kaldığı yerlere ulaştığı sonucuna ulaşılmıştır. Böylece İhvan yalnız kalan bireyi toplumun bir parçası hâline getirmiştir. İslami kimliği ile ön plana çıkan Cemiyet kendi İslami kimliklerini moderniteyle beraber yeniden oluşturmaya çalışmaktadır. Ancak iktidara gelen Cemiyet'in ulus devletin reflekslerinden kurtulamadığı ve bu yüzden iktidarı elinde bulundurmada başarısız olduğunu görülmektedir.
Özet (Çeviri)
The classical social movements are giving their place to the new social movements due to failing to satisfy the find more creative solutions to the occurred problems as a result of the globalization. The new social movements are placing importance on the pluralist structure of the society instead of the revolutionary ideology. In this study; the new social movements increased its importance, has analyzed specific to The Society of the Muslim Brothers in Egypt. Egypt has completed late the being a nation state process and impressed of the old colonialist states as like England. The inequality has sharpened as a result of the performed neoliberal policies in the state. The persons felt alone themselves and become distant from the society due to unemployment, poverty, migration to the big cities etc. and finally, the state has shirked its duty. The Islamic non-governmental organizations tried to complete the inadequacy of the social services. When we researched The Society of the Muslim Brothers which is an important resource of the Islamic movement in Egypt, we have reached the end of The Society of the Muslim Brothers is satisfying the needs of the society by the mobilizing the resources and they are reaching to the places where is the state fails to satisfy. Thereby, the person has made a part of the society with the help of The Society of the Muslim Brothers while it was alone in the past. The association which precedes with its Islamic identification, has been trying again to set up its Islamic Id with modernization. It is clear that the societycomes into power, cannot dispose the nation state reflexes and therefore they are unsuccessful to providing the power in the country.