İşletmelerde yeşil tedarik zinciri yönetimi ve çalışanların çevre duyarlığı yönünde örnek uygulama
Application to green supply chain management and environmental sensitivity of employees
- Tez No: 461315
- Danışmanlar: PROF. DR. MELTEM NURTANIŞ VELİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
Artmakta olan çevresel sorunlar ve kaynakların azalması, sanayinin çevreye duyarlılık konusunda daha bilinçli davranıp bu konuda önlemler almalarını gerektirmektedir. İşletmeler, doğal kaynakların dengeli ve adil kullanımını dikkate alarak, tedarik zincirlerini etkin yönetmelidir. Yeşil tedarik zinciri yönetimi, çevreye verilen zararı en aza indirerek, zincirde yeralan işletmelerin ekolojik etkinliğini artırırken, aynı zamanda işletmelerin kâr ve pazar payını da artırmayı hedefleyen örgüt felsefesi olarak ortaya çıkmaktadır. Bu çalışmanın temel amacı, yeşil tedarik zinciri yönetimi kapsamında mevcut sistem ve işleyiş temelinde, çalışanların çevre duyarlılıklarını belirleyerek, duyarlılığı optimum duruma getirebilecek önerilerde bulunmaktır.Ortalama değerlerin farklılığının istatistiksel olarak tespit edilmesi amacıyla tekyönlü varyans analizi Anova,T-testi ve oluşan farklılığı tespit edilmesi için de post-hoc testi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Increasing environmental problems and reducing resources require the industry to be more conscious about environmental awareness and take measures in this regard. Businesses should effectively manage their supply chains, taking into account the balanced and fair use of natural resources. Green supply chain management emerges as an organizational philosophy aimed at increasing the ecological efficiency of companies located in the chain while increasing the profits and market share of the companies by minimizing environmental damage. The main objective of this study is to make suggestions about environmental sensitivity of employees based on the current system and operation within the scope of green supply chain management and to optimize sensitivity.In order to statistically determine the difference of mean scores, Anova, T-test and post-hoc test were used to determine the difference.