Birinci Dünya Savaşı'nda Osmanlı Devleti'ne karşı yapılan propagandalar
Propaganda activities against the Ottoman Empire in the First World War
  1. Tez No: 461319
  2. Yazar: ÜMRAN ERYILMAZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. LEVENT DÜZCÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yakınçağ Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
Bu tez Birinci Dünya Savaşı'nda Osmanlı Devleti'ne karşın yapılan propaganda faaliyetleri üzerine kurulmuştur. Birinci Dünya Savaşı'nda özellikle İtilaf devletleri tarafından yoğun bir propaganda çalışmalarıyla karşı karşıya kalan Osmanlı Devleti, hem askeri hem de psikolojik savaşla mücadele etmek durumunda kalmıştır. İtilaf grubundan propaganda çalışmalarına, en çok önem veren devlet İngiltere olmuştur. Akabinde onu Rusya takip etmiştir. Her iki devlet de Osmanlı Devleti topraklarında yaşayan her kesim üzerinde propaganda yapmıştır. Müslümanlara savaşmalarının anlamsız olduğunu, boş yere açlık ve sefalet içinde yaşadıklarını, bu yüzden kendilerine iltica etmelerini istemişlerdir. Bunu için çeşitli yöntemlere başvurmuşlardır. İtilaf devletlerinin yanında Osmanlı Devleti'nin savaşta yanında yer aldığı Almanya ve Bulgaristan da propaganda faaliyetlerinde yerlerini almışlardır. Yapılan bu çalışmalarda her iki tarafta genellikle olumlu sonuçlar elde etmişlerdir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, propaganda activities against the Ottoman Empire in the First World War were studied. The Ottoman Empire, which faced with intensive propaganda works in the First World War, particularly by Entente states, had to struggle with both military and psychological warfare. England was the state that attached greatest importance to the propaganda works of the Entente group.Russia also followed England secondly. Both of the states made propaganda on every part of the Ottoman State. They tried to convince the Muslims that war is meaningless and that they are starving and miserable needlessly. Furthermore, by showing the above reasons, they suggested the Muslims to refuge themselves. These two states have resorted to various methods for that purpose. In addition to the Entente states, Germany and Bulgaria that the Ottoman Empire stood beside the war, also took part in propaganda activities. As a result, both sides generally had positive results.