Örgütsel özdeşleşme ve örgütsel yabancılaşmanın, çalışanların stres düzeyi üzerindeki etkisini incelemeye yönelik bir araştırma
A research on the effect of organizational identification and organizational alienation on the stress level of employees
  1. Tez No: 461318
  2. Yazar: SEVAL DEMİRHAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ELİF KARABULUT TEMEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 213
Özet
Bu çalışmanın amacı, örgütsel özdeşleşme ve örgütsel yabancılaşmanın çalışanların stres düzeyi üzerindeki etkisini tespit etmektir. Bu amaçla, alt boyutları ile birlikte ilgili kavramlar arasındaki ilişkiler ve etkiler detaylı olarak analiz edilmiştir. Ayrıca, çeşitli demografik değişkenlere bağlı olarak farklılık analizleri yapılmıştır. Nicel bir araştırma olarak yürütülen çalışmada temel veri toplama yöntemi olarak anket yöntemi kullanılmıştır. Kullanılan anket yapılandırılmış özelliktedir ve dört bölümden oluşmaktadır. Araştırmanın örneklemini Bolu il ve ilçelerindeki eğitim öğretim sınıfı haricindeki müdürlüklerde görev yapan toplam 106 kişi oluşturmuştur. Ulaşılan sonuca göre örgütsel özdeşleşme ve stres arasında anlamlı bir ilişki bulunamamış, ancak örgütsel özdeşleşme ve örgütsel yabancılaşma arasında zayıf ancak orta düzeye yakın bir ilişki bulunmuştur. Örgütsel yabancılaşma ile stres arasındaki ilişki ise güçlü ve pozitiftir. Ayrıca, alt boyutlar arasındaki karşılaştırmalarda da benzer sonuçlar elde edilmiştir. Demografik değişkenlere göre farklılık olup olmadığı incelendiğinde hiçbir olguda cinsiyet, yaş, medeni durum, en son bitirilen okul ve iş yerindeki pozisyona göre değişiklik olmadığı görülmüştür. Farklılığa yol açan değişken sadece toplam çalışma süresidir. 21-30 yıl arası çalışanlar ile 10 yıl ve daha az çalışanların örgütsel yabancılaşma ve stres düzeyleri daha fazladır. Araştırmada ölçümlenen ortalamalara göre ise kurumda çalışanlar, örgütsel özdeşleşmeyi örgütsel yabancılaşma ve strese göre daha fazla yaşamaktadırlar. Nitekim stres puan ortalamasının da örgütsel yabancılaşma ortalamasından daha yüksek olduğu görülmektedir. Yapılan araştırmanın elde edilen bulguları metin içerisinde detaylı olarak sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this study is to identify the effects of organizational identification and alienation on the stress level of employees. To this end, the relationships between co-existing concepts and their sub-dimensions are analyzed in detail. Also, difference analyses based on various demographic variables are made. The questionnaire method was used as the basic data collection method in the study which is carried on as quantitative research. The used questionnaire has structured feature and is consisted of the four chapters. The research sample is consisted of 106 employees working in the directorates other than the education sector located in Bolu province and its districts. According to the findings, no significant relationship between organizational identification and organizational stress is found, however, a weak relationship which is close to medium-level is found between the organizational identification and alienation. The relationship between organizational alienation and organizational stress is also both power and positive. Also, similar findings are found in the comparisons of sub-dimensions. When analysed if there is difference in terms of various demographic variables, it is found that there is no alteration based on gender, age, marital status, alma mater, and position in work in any fact. The changeables that leads to difference is just total working hours in work. The organizational alienation and the organizational stress level of employees who worked between the years of 21-30 and who worked 10 years and lesser are much more. The employees working in institute is experienced organizational identification more than organizational alienation and organizational stress according to conditions measured in the study. So and so, the point average of organizational stress seems higher than organizational alienation as well. The findings based on the study are presented in the text in detail.