Web 2.0 teknolojileri ile geliştirilmiş işbirlikli öğrenme ortamının ortaokul öğrencilerinin akademik başarıları ile problem çözmeye yönelik yansıtıcı düşünme becerilerine ve motivasyon düzeylerine etkisi
The effects of web 2.0 technologies and developed collaborative learning environments on academic achievements, reflective thinking skills for problem solving and the level of motivation of secondary school learners
  1. Tez No: 461343
  2. Yazar: MUSTAFA MÜCAHİT GÜNDOĞDU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AĞAH TUĞRUL KORUCU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Web teknolojileri ve uygulamaları günümüzde hızla gelişmekte ve bu gelişim eğitimde web teknolojilerinin kullanılmasına etki etmektedir. Eğitime teknolojinin özelliklede web teknolojilerinin entegrasyonuna imkan veren en önemli uygulamaları Web 2.0 teknolojileri oluşturmaktadır. Web 2.0 uygulamaları öğrencileri merkeze alan işbirliğine dayalı öğrenme ortamları oluşturulabilmeye imkân tanımaktadır. Bu uygulamalar sayesinde öğrenciler pasif konumdan aktif konuma geçerek içerik üretebilmekte paylaşım ve etkileşim imkânı elde etmektedirler. Bu çalışmanın amacı Bozkır Atatürk Ortaokulunda öğrenim görmekte olan 5. sınıf öğrencilerinin Bilişim Teknolojileri ve Yazılım dersinde web 2.0 teknolojileri kullanılarak oluşturulmuş işbirliğine dayalı öğrenme ortamlarının motivasyonlarına, akademik başarılarına ve problem çözmeye yönelik yansıtıcı düşünme becerilerine etkisinin incelenmesidir. Bu çalışmada araştırma modeli olarak“Ön test – Son test Kontrol Gruplu Yarı Deneysel Desen Modeli”kullanılmıştır. Araştırmada öğrenciler deney ve kontrol grubu olmak üzere iki gruba ayrılmaktadır. Çalışmada araştırmacı tarafından geliştirilen“Akademik Başarı Testi”, Kızılkaya ve Aşkar (2010) tarafından geliştirilmiş“ Problem Çözmeye Yönelik Yansıtıcı Düşünme Becerisi Ölçeği”, Özerbaş (2003) tarafından geliştirilmiş“Motivasyon Ölçeği”ve araştırmacı tarafından web 2.0 uygulamasına yönelik görüşlerini öğrenmek için hazırlanmış nitel sorular kullanılmıştır. Araştırmanın sonucunda deney grubunda bulunan öğrencilerin daha başarılı oldukları sonucuna ulaşılmıştır. Öğrencilerinin motivasyonları incelendiğinde de deney grubu lehine bir sonuç elde edilmiştir. Problem çözmeye yönelik yansıtıcı düşünme becerileri incelendiğinde deney grubunun son test puanları kontrol grubuna göre yüksek çıkmıştır. Web 2.0 uygulamaları ile oluşturulmuş öğrenme ortamı, yapılan araştırmanın sonucuna göre akademik başarı, motivasyon ve problem çözmeye yönelik yansıtıcı düşünme becerisi üzerinde geniş bir etki büyüklüğüne sahiptir.
Özet (Çeviri)
Web technologies and applications are rapidly evolving today, and this development influences the use of web technologies in education. The most important applications that enable the integration of web technologies with trained technology constitute Web 2.0 technologies.Web 2.0 technologies provide establishing student centered collaborative learning environments.. By the help of these practises, students have become more active than they were, also are able to produce content and interact with each other. The purpose of this study is to observe the effects of collaborative learning environments that's created by using web 2.0 technologies in Information Technologies and Software lesson on the motivation, academic achievements and reflective thinking skills for problem solving of 5th grade pupils at Bozkır Atatürk Secondary School. In this study, semi-experimental research design with pre test/ post test control group was used as a research model. In the research, the learners were(are) divided into two goups as the experimental and the control group.“ Academic Achievement Test”which has been developed by the researcher“ Reflective Thinking Skills for Problem Solving Scale”which was developed by Kızılkaya and Aşkar(2010),“Motivation Scales”developed by Özerbaş (2003) and some qualitative questions were utilized to find out the opinions of the researcher about web 2.0 technologies. As a result of the research, the learners who were in the experimental group were determined to be more accomplished. When the pupils' motivations were examined a result was obtained in favor of the experimental group. When the Reflective Thinking Skills for Problem Solving were examined it was come out that the post test points of the experimental group were higher than the control group. As a result of the research, a learning environment designed with web 2.0 technologies has a large effect size on academic achievements, motivation and Reflective Considering Skills for Problem Solving.