Web 2.0 destekli işbirlikli İngilizce okuma ve yazma öğretim tasarımının öğrencilerin bilişsel ve duyuşsal özelliklerine etkisi
The effect of teaching English reading and writing based on collaborative learning environment supported by Web 2.0 technologies on cognitive and affective behaviors of students
- Tez No: 770436
- Danışmanlar: PROF. DR. ASUMAN SEDA SARACALOĞLU, PROF. DR. ŞERİFE AK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 282
Özet
Bu araştırmadaki amaç; Web 2.0 teknolojileri ile geliştirilmiş işbirlikli öğrenme ortamına dayalı İngilizce okuma ve yazma öğretiminin öğrencilerin bilişsel ve duyuşsal özelliklerine etkisini incelemektir. Araştırma konusunun belirlenmesinde ve kullanılan model ve yöntemin seçiminde yapılan alan yazın taraması doğrultusunda ihtiyaç analizi ve Ege Üniversitesi'nde çalışan araştırmacının kurumundan gelen talep etkili olmuştur. Araştırma yöntemi olarak karma yöntem kullanılmış; nitel boyutu açısından durum çalışması, nicel boyutu açısından deneysel modelde desenlenmiştir. Araştırmada kullanılan deneme modeli, Solomon 4 grup modelidir ve iki deney iki kontrol grubu olmak üzere dört grup yansız atama ile atanmıştır. Nicel veriler, deneme modelinde kullanılan ölçme araçlarıyla; nitel veriler ise kayıt defterleri ve görüşme yöntemi ile toplanmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu Ege Üniversitesi Yabancı Diller Yüksek Okulu'nda İngilizce hazırlık eğitimi gören öğrenciler oluşturmaktadır. Araştırmacı, iki grupta (1 deney + 1 kontrol) öğretim programını kendisi, diğer iki grupta ise (1 deney + 1 kontrol) okulda uzun zamandır görev yapmakta olan ve araştırmacıyla benzer mesleki deneyime ve eğitim düzeyine sahip meslektaşı yürütmüştür. Gruplarda öğretimin yürütülmesi sekiz hafta sürmüştür. Deney gruplarına Web 2.0 teknolojileriyle geliştirilmiş işbirlikli öğretim programı, kontrol gruplarında okulun kullandığı standart öğretim programı ile öğretim devam etmiştir. Programların uygulanması öncesinde ön-test, program uygulanmasından sonra son-test gruplara uygulanmıştır. Program uygulanırken öğrenciler kayıt defterlerine düşünce ve değerlendirmelerini yazmışlardır. Ayrıca programın uygulanmasından sonra öğrencilerle görüşme yapılmıştır. Verilerin toplanmasında kullanılan araçlar: araştırmacının geliştirmiş olduğu; İngilizce öğrenmeye yönelik motivasyon ölçeği, İngilizce okumaya yönelik tutum ölçeği, İngilizce yazmaya yönelik tutum ölçeği, ayrıca, bilişsel stiller anketi, akademik özyeterlik ölçeği, okuma ve yazma becerilerine yönelik başarı testleri, yarı-yapılandırılmış görüşme formu ve kayıt defterleridir. Nicel verilerde, hem bağımlı hem de bağımsız örneklemler t-testi kullanılmıştır. Nitel veriler, içerik analizi tekniği kullanılarak analiz edilmiştir. Araştırma sonucunda, Web 2.0 araçlarıyla desteklenmiş işbirlikli çalışma ortamına dayalı İngilizce okuma ve yazma becerileri öğretiminin öğrencilerin motivasyonlarını, tutumlarını ve akademik özyeterliklerini artırdığı, öğrencilerin başarılarının düzenli artış gösterdiği, eğitim süreçleri ilerledikçe daha anlaşılabilir ve üst düzeyde yazılar yazabildikleri ve bu çalışmaları verimli, eğlenceli ve faydalı buldukları ortaya çıkmıştır. Öğrencilerin hem başarı puanları yükselmiş hem de yazılarının okunabilirlik düzeyleri artmıştır. Benzer çalışmaların farklı yaş gruplarında ve farklı derslerde de yürütülmesinin İngilizce öğretimine katkı sağlayabileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to examine the effects of English reading and writing teaching based on a collaborative learning environment developed with Web 2.0 technologies on students' cognitive and affective behaviors. In the determination of the research topic and the selection of the model and method used, the needs analysis in line with the literature review and the request from the institution of the researcher working at Ege University were effective. The mixed research method was used in the research. The qualitative dimension of the research was designed as a case study and the quantitative dimension was designed as the experimental model. The experimental model used in the research was the Solomon 4 group model, and four groups, two experimental and two control groups, were assigned by simple random sampling. The quantitative data were collected by the measurement tools based on the experimental model while the qualitative data were collected by students' diaries and interview method. The study group of the research consisted of students studying English preparatory education at Ege University School of Foreign Languages. The researcher conducted the curriculum herself in two groups (2 experimental groups), and her colleague, who had been working at the school for a long time and had a similar educational and professional experience to the researcher, continued to standard education in the other two groups (2 control groups). The instruction in groups took eight weeks. Education continued with the collaborative education program developed with Web 2.0 technologies for the experimental groups, and with the standard curriculum used by the school in the control groups. Pre-tests before the implementation of the programs and post-tests after the implementation of the program were applied to the groups. While the program was being implemented, students wrote down their thoughts and evaluations in their diaries. In addition, students were interviewed after the implementation of the program. Tools used in data collection were the ones which were developed by the researcher; motivation scale towards learning English, attitude scale towards reading in English, attitude scale towards writing in English, as well as cognitive styles questionnaire, academic self-efficacy scale, achievement tests for reading and writing skills, semi-structured interview form and diaries. In quantitative data, t-test for both paired samples and independent samples were used. Qualitative data were analyzed using the content analysis technique. As a result of the research, it was found that teaching English reading and writing skills based on a collaborative working environment supported by Web 2.0 tools increased students' motivation, attitudes, and academic self-efficacy, students' success increased regularly, they could write more comprehensible and high-level essays as the education process progressed, and these studies were efficient, fun and beneficial according to the students' view. Both the success scores of the students and the readability levels of their writings increased. In the end of the study, it was suggested that conducting similar studies in different age groups and different courses may contribute to English language teaching.