Understanding the dynamics of it governance using system dynamics modeling
BT yönetişiminin dinamiklerinin sistem dinamik modelleme kullanılarak anlaşılması
- Tez No: 461360
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ATİLLA ÖNER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon (İngilizce) Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 216
Özet
Şirketlerin iş başarıları, sahip oldukları bilgi teknolojileri (BT) birimlerinin başarılarına oldukça bağımlı hale gelmiştir. Ancak, BT stratejilerinin ve hedeflerinin, iş stratejileri ve hedefleri ile uyumlu olması kuruluşlar için her zaman zor olmuştur. Özellikle iş ve BT'nin uyumlu çalışmasına odaklanmış olan BT yönetişimi oldukça dinamik ve karmaşık bir yapıya sahiptir. Sistem dinamik modelleme, BT ve iş arasındaki bu ilişkinin dinamiklerini anlamak için uygun bir araçtır. Sistem dinamik modelleme güçlü bir araçtır, çünkü BT yönetişiminin çok döngülü, çok durumlu ve doğrusal olmayan karakterini uygun bir şekilde adresler. Bu çalışmanın amacı, BT yönetişiminin dinamik yapısını risk yönetimi bakış açısından anlamak için, şirketler tarafından kullanılabilecek bir sistem dinamik simülasyon arası geliştirmektir. Bu çalışmada, literatür tabanlı modelleme uygulanmış ve nedensellikler bilimsel dergilerden çıkarılmıştır. Çevresel dinamizm, iş performansı ve BT yönetişiminin dört alanı üzerine kapsamlı bir literatür araştırması yapılmıştır. Konunun artan önemine bağlı olarak, modelleme için ise BT risk yönetimi seçilmiştir. İlk olarak, BT risk yönetimi için nedensel döngü diyagramı çizilmiştir. Bu nedensel döngü diyagramına dayanarak, yedi stoktan oluşan bir stok-akış diyagramı oluşturulmuştur. Farklı değişkenlerin etkisi gözlemlemek için simülasyonlar ve çok değişkenli hassaslık analizleri yapılmıştır. Bu çalışmada oluşturulan modellerin, şirketlerin üst yöneticilerine karar verme süreçlerinde yardımcı olacağına ve diğer araştırmacılara ilham vereceğine inanılmaktadır. Gelecekte, araştırmacılar BT yönetişiminin, bu çalışma kapsamında modellenmeyen, diğer alanlarına odaklanabilirler.
Özet (Çeviri)
Business success of organizations became highly dependent on the success of information technologies (IT). But, alignment of IT strategies and objectives with business strategies and objectives has always been challenging for organizations. IT governance, which is mainly concentrated on alignment of business and IT, has very a dynamic and complex structure. System dynamics is a suitable tool to understand the dynamics of this relationship between IT and business. It is powerful, because it emphasizes the multi-loop, multi-state and non-linear character of the IT governance. The aim of this study is, to develop a system dynamics simulation tool that could be used organizations to understand the dynamic characteristics of IT governance from risk management perspective. In this study, literature-based modeling was applied and causalities were extracted from scientific journals. A comprehensive literature review was made on environmental dynamism, business performance and four domains of IT governance. Based on the increasing importance of the subject, IT risk management is selected for modeling. Initially, a causal loop diagram for IT risk management was drawn. Based on this, a stock-flow diagram was constructed with seven stocks. Simulations and multivariate sensitivity analyses were performed to observe the effect of different variables. It is believed that, the models constructed in this study will help top management of the organizations in decision making and inspire other researchers. In the future, researchers may focus on the other domains of IT governance which are not modeled in the scope of this study.