The influence of technology transfer collaborations on organizational innovation: A study on YTU Technopark
Teknolojı transferine yönelik işbirliklerinin örgütsel inovasyona etkisi : YTÜ Teknopark üzerine bir çalışma
- Tez No: 461359
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞE GÖNÜL DEMİREL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bu çalışmanın amacı Yıldız Teknik Universitesi Teknopark'ta bulunan farklı işbirlikleri ile örgütsel inovasyon arasındaki ilişkiyi incelemektir. Örneklem olarak Yıldız Teknik Universitesi Teknoapark çalışanları ve işverenleri seçilmiştir. Bu çalışma, inovasyonu artıran işbirliklerinin daha iyi anlaşılmasına katkı sağlayabilir. Çalışmanın sonuçlarına göre firmaların üniversite ile yaptıkları işbirlikleri davranışsal ve stratejik inovasyon, diğer firmalarla yaptıkları işbirlikleri ürün-pazar inovasyonu, ve Teknopark Yönetim ofisi ile işbirlikleri ise stratejik inovasyon üzerinde anlamlı ve olumlu etkiye sahiptir. Firmalar en çok üniversite ve Teknopark yönetim ofisi le işbirliği yapmaktadır. Teknoparkta en çok gözlemlenen inovasyon türü ise davranışsal inovasyondur. Teknopark şirketleri üniversite veya başka taraflarla işbirliğini çok sık yapmamaktadırlar. Ancak, inovasyon uygulamalarında iyi bir seviyededirler. Teknoparklarda, işbirlikleri dışında de inovasyonu gelişiren faktörlerin araştırılması faydalı olacaktır.
Özet (Çeviri)
This study aims to explore the relationship between diffent types of collaborations and organizational innovation in technoparks. Data was collected through survey from Yıldız Technical University Technopark employers and employees. Implications of this study may contribute to better understanding of collaborations that improve innovative activities in technoparks. The results of the study shows that collaboration of firms with university has significant effect on behavioural innovation and strategic innovation; collaboration of firms with each other has significant effect on product-marketing innovation, and their collaboration with Technopark Administrative Office has significant effect on strategic innovation. It is also found that firms collaborate mostly with university and technopark administrative office, and that the most frequently observed type of innovation in technopark is behavioural innovation. According to findings, technopark companies do not very often make collaborations with university or other parties. However, they are found to have a good level understanding and application of innovation. It is worth examining the other sources of innovation in technoparks rather than collaborations.