Corporate governance and fraud detection: A study from Borsa Istanbul
Kurumsal yönetim ve hile tespiti: Borsa İstanbul üzerine bir çalışma
  1. Tez No: 461365
  2. Yazar: BURCU BİROL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CAN TANSEL KAYA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 247
Özet
Hükümetler gerçekleşen önemli şirket skandalları sonrasında kurumsal yönetim ilkelerine öncelik veriyorlar. Nihai hedef, şirketlerin sürdürülebilir ve uzun ömürlülüğünü sağlamak olduğundan, tüm dünyada şeffaflık ve hesap verilebilirlik için yeni regülasyonlar ve yaptırımlar hayata geçiriliyor. Temel kurumsal yönetim ilkeleri ile şirketlerin daha güvenilebilir finansallar raporlaması amaçlanıyor. Bu çalışmada, hile riski ile kurumsal yönetim uygulamaları arasındaki ilişki araştırılmaktadır. Literatürde hileli finansal raporları araştıran ve bunlar için hile tespit modelleri oluşturmaya çalışan çalışmalar bulunmaktadır. Bahsedilen çalışmalar genellikle finansal göstergelere dayandırılarak yapılmıştır. Bu çalışmada ise, finansal veriler kurumsal yönetim uygulamalarına ait finansal olmayan göstergelerle birleştirilerek bir hile tespit modeli oluşturulmaya ve kurumsal yönetim ilkelerinin hile riski üzerindeki etkisi ölçülmeye çalışılmıştır. Belirlenen varsayımlara dayanarak hipotezler kurulmuş ve lojistik regresyon methodu ile analizler gerçekleştirilmiştir. Borsa İstanbul'a kote 134 şirketin 2010 ile 2014 yılları arasında yayınlanmış finansal tabloları ve açıklanmış kurumsal yönetim uygulamaları ile çalışma gerçekleştirilmiştir. Sonuçlar göstermiştir ki, Türkiye'de yeni uygulamaya konulan kurumsal yönetim ile ilgili düzenlemeler henüz hile riski üzerinde beklenen etkiyi sağlayamamıştır. Fakat bunun yanında, şirketlerin karlılık ve borçluluk durumları hileli finansal raporların hazırlanmasında bir etken oluşturmakta, ve bize - literatürle tutarlı bir şekilde - gerçeğe aykırı beyanlar hakkında ipuçları sağlamaktadırlar.
Özet (Çeviri)
Governments give high priority to corporate governance principles after important business scandals. Since the ultimate goal is to enable sustainable life span for the corporations, new regulations and sanctions has been introduced about transparency, and accountability all over the world. The basic corporate governance principles are applied for establishing more reliable financial reportings of firms. In this study, the relationship between corporate governance practices and fraud risk is investigated. There are some studies conducted in literature that investigating fraudulent financial statements, and detection models are tried to be constructed. They are generally based on financial indicators. The aim of this study is to combine financial data with non-financial variables about corporate governance applications, and to construct a fraud detection model via measuring the effectiveness of corporate governance on fraud risk. The hypotheses have been created based on assumptions and tested with the logistics regression. 134 companies listed in Borsa Istanbul have been studied via benefiting their financial statements published between 2010 and 2014, and their corporate governance applications announced. Findings show that the new regulations about corporate governance principles and their applications in Turkey have not made the expected effect on fraud risk yet. On the other hand, profitability and indebt positions of companies have an impact on the risk of preparing fraudulent financial statements, and give clues about the misstatements, consistently with literature.