Sanatçı hakları
Artist rights
  1. Tez No: 461370
  2. Yazar: NURTEN GÜNGÖR
  3. Danışmanlar: PROF. NAZAN ERKMEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Grafik Tasarım Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
Yeditepe Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Güzel Sanatlar Fakültesi Grafik Tasarım Bölümü Yüksek Lisans eğitiminin, tez aşamasında, ''Sanatçı Hakları'', çalış- ma konusu olarak ele alınmıştır. Konunun hukuk alanında işlenmesi, özellikle görmezlikten gelinen ve giderek sanatçının emeğini yok sayan, kolaylığı seçen bir anlayışa ait gözlerin kör olduğunu göstermeği amaçlar. Amacım sanatçının haklarının farkındalığına varması ve eserini bu haklar doğrultusunda savunmasını sağlamak, sanatçıyı bildilendirmektir. Çalışmanın ''Giriş'' bölümünde, ülkemizin sanatçı haklarına dayanak olan yasal düzenlemelerin tarihsel akışına yer verilmiştir. ''Gelişme'' bölümünde; kavramsal ve uygulamalı değerlendirmeleri sıralamış bulunuyorum.Birinci bölümde; sanatçı kavramı, tarihi gelişimi, hakların başlanması, İkinci bölümde; eser kavramı, fikir ve sanat eserleri, eser sahipliği, Üçüncü bölümde; ulusal ve uluslararası fikir ve sanat eserleri hukuku, çalışmanın ''Sonuç'' bölümünde ise; kounun işlenmesinde, yasaları, sanatçı haklarının korunması için büyük bir araştırmayı gerçekleştirdim...
Özet (Çeviri)
The artist rights have been studied as the main subject during the thesis stage of my education of the Graphic Design Department in Fine Arts Faculty of Yeditepe University Social Sciense Institute. This subject have been studied from the point of legal system. And also it aims to emphasize the significancy of the artist endeavor. My primary objective is on my thesis study to advise all artists regarding their own rights and ensure that they can realize the artist rights duly. In the introductory chapter, I have mentioned the history of the legal regulations regarding the artist rights. In the body chapter of my thesis, I have mentioned the assessment of the conceptional and practical studies. In the first part; the artist concept, historical development, the origin of the rights. In the second part; the work of art, the literary and artistic works, the ownership of work of art. In the third part; the national and international laws of the literary and artistic works. And in the final part; I have researched the laws and the points for preserving the artist rights.