E-detailing: Technology implementation to detailing activities in pharmaceutical industry
E-tanıtım: İlaç sektöründeki tanıtım aktivitelerinde teknoloji uygulamaları
  1. Tez No: 461369
  2. Yazar: SELMİN ULUSU SAATÇI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AŞKIN DEMİRAĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilim ve Teknoloji, Sağlık Kurumları Yönetimi, İşletme, Science and Technology, Health Care Management, Business Administration
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yönetim Bilişim Sistemleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Bu araştırma ilaç sektöründe günlük iş yapış biçimine teknoloji entegrasyonunun etkisini eski metotlara göre karşılaştırmalı olarak anlamayı amaçlamaktadır. İlaç sektöründeki ana pazarlama faaliyeti sağlık profesyonellerine yapılan tanıtım çalışmasıdır. Bu nedenle de, bilgi teknolojilerinin kullanımının günlük işlerde fark yaratması beklenmektedir. Mevcut çalışmaların ışığında, bilgi teknolojilerinin bir satış temsilcisinin sıradan bir iş gününe nasıl etki yarattığını belirtmek güçtür. Ek olarak, sahaya gerekli bilgilendirilmenin yapılması, yeni teknolojinin saha çalışanları ve bilgi teknolojileri departmanı tarafından kabullenilme seviyesi ve gelişim alanları da firmanın değişim yönetimi yaklaşımıyla orantılı olarak gündeme gelmektedir. Daha önceden yapılan ve limitli bilgi içeren çalışmalardan farklı olarak bu çalışma e-tanıtım kullanımının gerçek hayattaki uygulamasının pazarlama, satış ve bilgi teknolojileri gibi tüm faaliyet alanlarında iş ortamına etkisini göstermeyi hedeflemektedir.
Özet (Çeviri)
This research aims to create deeper understanding of technological approach to pharma detailing activities in comparison with the conventional methods. The main marketing activity in pharmaceutical industry is detailing to healthcare professionals. Because of that, implementation of information technologies is expected to create difference in daily business. In the light of current studies, it is hard to indicate effects of information technologies on regular working day of a sales representative. In addition, as a different perspective, change management approach of the company comes to surface to understand whether sales force is getting enough information from the project team, acceptance level of new technology by both sales force and IT department of company and further improvement areas in the process. This study, different from limited studies in the past, will show real life implementation of e-detailing applications in a pharmaceutical company and its effects on whole business environment of the company in terms of marketing, sales operations, information technologies and so on.