Türkiye'nin uluslararası sosyal hizmetleri: Türk Kızılayı, Türkiye Diyanet Vakfı, Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı
Turkey's International Social Services: Turkish Red Crescent, Turkish Diyanet Foundation, Republic of Turkey Prime Ministry Turkish Cooperation and Coornation Agency
- Tez No: 461406
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FARUK TAŞCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyal Hizmetler, Sosyoloji, Social Services, Sociology
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
Çalışmanın konusu, Türkiye'nin dış yardımlarında etkili olan Türk Kızılayı'nın, Türkiye Diyanet Vakfı'nın (TDV) ve Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı'nın (TİKA) yurt dışı sosyal hizmet faaliyetlerinin araştırılması ve elde edilen veriler ışığında kurumların değerlendirmesini yapmaktır. Bu bağlamda çalışmanın amacı, araştırma yapılan sahaya ve sosyal hizmet çalışanlarının birikimlerine katkı yapmak, kamu ve sivil sosyal hizmet kurumlarına akademik anlamda bir farkındalık oluşturmak ve üç kurumun araştırmaya konu olan alandaki mevcut durumlarının tespitini yapmaktır. Tez çalışmasında, her üç kurumun dış yardım faaliyetleri resmî veriler ve kaynaklar ışığında incelenmiştir. Araştırmanın sonucu; Türk Kızılayı, TDV ve TİKA'nın, son yıllarda gerçekleştirdikleri yurt dışı sosyal hizmet faaliyetlerinin uluslararası kamuoyunda ülkemiz için olumlu bir imaj bıraktığıdır. Üç kurumun yurt dışında gerçekleştirdiği sosyal hizmet faaliyetlerinin, resmî kalkınma yardımları ile birlikte değerlendirildiğinde bugün Türkiye'yi insani yardımlar konusunda dünya sıralamasında ikinci sıraya yükselmekle beraber sosyal hizmetlerin önemine büyük katkı yaptıkları görülmüştür. Türk Kızılayı ve TDV yurt dışındaki insani yardım faaliyetleriyle ön plana çıkarken, TİKA insani yardım faaliyetleri ile beraber kalkınma yardımları ile ön plandadır. Dış yardımların ülkelerin uluslararası platformlarda imajını olumlu etkilediği sonucundan hareketle üç kurumun kalkınma yardımlarını artırarak sosyal hizmet bağlamında gerçekleştirdikleri faaliyetlerin, Türkiye'nin yeni küresel düzenin imarında söz sahibi olmasına olumlu katkı sağladığı sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The subject of the work is to investigate the foreign activities of the Turkish Red Crescent, the Turkish Religious Foundation (TDV) and the Turkish Cooperation and Coordination Agency (TIKA) which are major components of Turkey's foreign aid, and to analyze the institutions in the light of the obtained data. In this context, the purpose of the study is to contribute to this research field and to the accumulation of social workers' experiences and to create an academic sense of awareness concerning public and civil service organizations. In the thesis study, all three institutions' foreign aid activities are analyzed through official data and sources. What is found as a result of the research is that, foreign social service activities of the Turkish Red Crescent, TDV and TIKA have created a positive image for our country in the international public opinion. Today, when the social service activities, which are conducted abroad by these three institutions, are evaluated together with official development assistance, it is seen that Turkey has made a great contribution to the importance of social services while rising to second place in the world rankings of humanitarian aid. As a result of the fact that foreign aid has beneficial effects on the prestige of countries in international platforms, it is figured out that, increasing the development aid by the three institutions has contributed positively to the authority of Turkey in the development of the new global order.