Türk Cumhuriyetlerinden Türkiye'ye yükseköğrenim amacıyla gelen öğrencilerin akademik ve sosyal beklentilerinin karşılanma düzeyi
The satisfaction level of Turkic Republics higher education students' academic and social expectations in Turkey
  1. Tez No: 397365
  2. Yazar: MİRGUL ENTERİEVA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FERUDUN SEZGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 162
Özet
Bu araştırmanın amacı, Türk Cumhuriyetlerinden Türkiye'ye yükseköğrenim amacıyla gelen öğrencilerin akademik ve sosyal beklentilerinin karşılanma düzeyini belirlemektir. Çalışmada bu amaç doğrultusunda nitel araştırma yöntemi kullanılmış ve bütünleşik çoklu durum deseni benimsenmiştir. Katılımcıların belirlenmesinde amaçlı örnekleme yöntemi ve maksimum çeşitlilik tekniği kullanılmıştır. Araştırmanın verileri araştırmacı tarafından geliştirilen yarı yapılandırılmış görüşme formu ile toplanmıştır. Açık uçlu ve sondalarla desteklenmiş soruların bulunduğu görüşme formları yüz yüze görüşme şeklinde uygulanmıştır. Araştırmaya 39 öğrenci katılmıştır. Görüşmeler ses kaydı ya da not tutma şeklinde yapılmış görüşme verileri deşifre edilerek metin dosyası haline getirilmiştir. Elde edilen veriler betimsel analiz yöntemi kullanılarak çözümlenmiştir. Araştırmanın sonuçları öğrencilerin tamamına yakınının, Türkiye'ye gelmeden önce nitelikli bir eğitim ve iyi bir meslek edinme beklentisi içinde olduklarını göstermiştir. Ayrıca, öğrencilerin yarıya yakını akademik ve kişisel özellikleri açısından nitelikli bir öğretim elemanı beklentisi içinde olmuştur. Öğrencilerin bir kısmı Türkiye'deki eğitimin Avrupa'ya açılan bir köprü olacağını ve kendileri için önemli bir fırsat yaratacağını düşünmektedir. Bununla birlikte, öğrencilerin bazıları eğitim içeriğinin farklı veya ağır olacağı veya bir farklılık göstermeyeceği beklentisine sahip olduklarını belirtmişlerdir. Öğrencilerin bir kısmı ise, hizmet sektörünün gelişmiş olacağını ve iyi şartlarda yurt hizmetlerinin sunulacağını beklediklerini dile getirmiştir. Bunun yanında, bazı öğrenciler kültürel zenginlik kazancakları beklentisine sahip olduklarını, az sayıda öğrenci ise, uluslararası öğrenciler ofisinin hizmet göstereceği, eğitimde İngilizce'nin de kullanılacağı beklentisine sahip olduklarını belirtmiştir. Öğrenciler genel olarak eğitim dili, dersler, eğitim sistemi, öğretim elemanları, yerli öğrenciler, barınma yeri ve koşulları, bürokrasi, ikamet ve sağlık sigortası, burs kesilmesi, öğrenci seçme ve yerleştirme, kültürel farklılıklar gibi sorunlarla karşılaştıklarını belirtmişlerdir. Öğrencilerin bir kısmı, eğitimin daha da gelişmesi, öğrenci merkezli ve güncel eğitim ve eğitim içeriğinin sunulması, eğitimde İngilizcenin de kullanılması, eğitimde öğrencilerin katılımının sağlanması, bazı öğretim elemanlarının kendi yeterliklerini geliştirmesi, derslerde veya sınavlarda objektif değerlendirmenin yapılması, sınav sisteminin değişmesi, öğrencilerle öğretim elemanlarının beraber çalışabilecekleri projelerin düzenlenmesi, eğitim sürecinde bürokrasinin azaltılması, oriyantasyon programlarının düzenlenmesi, iyi ve etkili uygulamalardan örnek alınması, uluslararası öğrenci ofisi, rehberlik ve danışmanlık hizmetinin sunulması şeklinde özetlenebilecek önerilerde bulunmuştur. Bazı öğrenciler ise, ikamet ve sağlık sigortasıyla ilgili işlemlerin yabancı öğrencilere daha duyarlı düzenlenmesi, kendi imkanlarıyla eğitim gören uluslararası öğrencilere yurt sağlanması yönünde önerilerilerde bulunmuştur. Öğrencilerin tamanına yakını, bağlı oldukları eğitim kurumlarındaki öğretim elemanlarını nitelik ve ilgi bakımından olumlu değerlendirmiştir. Öğrencilerden bir kısmı ise, akademik açıdan olumlu, ilgi gösterme açısından olumsuz yargılara sahip olduğunu ifade etmiştir. Bununla birlikte, öğrencilerin bir bölümü bazı öğretim elemanlarının tarafsız ve objektif davranma konusunda yeterince özenli olmadıklarını belirtmiştir. Öğrencilerin tamamına yakını bağlı olduğu eğitim kurumlarındaki yerli öğrenciler ile uyum düzeylerini olumlu olarak değerlendirmiştir. Öğrencilerin tamamına yakını, bağlı oldukları eğitim kurumlarında kendilerine yönelik sunulan eğitim destek hizmetini olumlu değerlendirmiştir. Bazı öğrenciler ise, sunulan eğitimi olumlu değerlendirmekle birlikte, bu hizmetin daha da gelişebileceğini belirtmektedirler. Bununla birlikte, öğrencilerin bir kısmı sunulan hizmette uluslararasılaşmanın yetersizliği, bazı görevli personelin kendileriyle ilgilenmedikleri ve yetersiz hizmet gösterdikleri ve öğretim üyelerinin derslerde veya sınavlarda dil veya anlatım bakımından anlayışsızlık göstermeleri sebebiyle sunulan hizmeti olumsuz değerlendirmiştir. Öğrencilerin bir kısmı, uygulanmakta olan eğitim projesininin öğrencilere burs sağlıyor olması bakımından iyi bir proje olarak değerlendirmiştir. Ancak bazı öğrenciler projede yön değiştirmenin yaşandığını, projenin seçme ve yerleştirme sürecinde bazı değişiklikler yaşandığını belirtmektedirler. Bu bağlamda öğrenciler, projenin daha açık, şeffaf, net olmasını, iyi ve adil öğrenci seçiminin yapılmasını, özellikle dil bakımından Türkiye'de okuyabilecek kapasitede öğrencilerin seçilmesini önermektedirler. Öğrencilerin bir bölümü ise, öğrencilerin ülkelerinin ihtiyaçlarına göre seçilmesini ve daha çok öğrenciye imkan tanınmasını önermiştir. Araştırma sonuçlarına bağlı olarak oriyantasyon programları düzenlenebilir. Yükseköğretim kurumlarında dinamik uluslararası öğrenciler ofisleriyle rehberlik ve danışmanlık hizmetleri sunulabilir. Bununla birlikte, öğretim yöntemleri ile öğrenci değerlendirme yöntemleri daha güncel hale getirilebilir. Mevcut müfredatların günümüz toplumun ve iş dünyasının gerektirdiği şekilde güncellenmesi yapılabilir. Yabancı öğrenciye yönelik yasal işlemler ve eğitim destek hizmetlerinde karşılaşılan bürokratik işlemler ile barınma koşulları uluslararasılaşmaya yönelik uluslararası öğrencilere duyarlı hale getirilebilir. Öğretim elemanlarıyla yerli öğrencilere ve bütün ilgili paydaşlara yönelik uluslararasılaşmayla ilgili farkındalık yaratılması konusunda düzenlemeler yapılabilir. Uluslararasılaşmaya yönelik düşünülen faaliyetler yükseköğretim kurumlarının stratejik planlarına dahil edilebilir ve bunların etkin şekilde uygulanması takip edilebilir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the satisfaction rate for academic and social expectations of the students who come from Turkic Republics and study in Turkey at post-graduate degrees. The qualitative research technique is used in the study in respect to this purpose, and the integrated multiple-situation pattern is adopted. In the determination of the participants, the method of purposeful sampling and the technique of variation are employed. Data of the research were gathered by means of semi-structured interview form which was developed by the researcher. Supported by open-ended questions and probes, the interview forms was applied as a face-to-face contact. A total of 39 students participated in the research. Interviews was turned into a text file by means of decoding of the interview data created by voice records and note taking. The obtained data was analyzed by the use of descriptive analysis method. The results of the research displayed that approximately all of the students had expected a qualified education and to find a good occupation. Besides, nearly half of the students expected a qualified instructor in terms of academic and personal features. Some of the students think the education in Turkey will be a bridge opening to Europe and create an important opportunity. Alongside with this, some of the students stated that the context of the education was expected to be different or difficult or not to show any difference. Some of the students expressed that they had expected the service sector would be developed and dormitory services would be provided under good conditions. Moreover, some students stated they had expected to gain cultural richness, and a small number of students stated they had expected the office of international students would serve and the language of English could be used in education, as well. In general, students stated that they had problems such as education language, lessons, education system, instructors, local students, place and conditions of sheltering, bureaucracy, residence and health insurances, discontinue of the scholarship, student selection and placement, cultural differences. Some of the students made suggestions which can be summarized as the development of education, provision of a student-oriented and up-to-date education material, use of English as well in the education, achievement of the participation of the students in the lessons, some instructors' improving their own competence, application of impartial evaluation in lessons and examinations, change of the examination system, organization of programs in which students and instructors can work together, organization of the orientation programs, taking example from good and effective implementations, the office of international students, provision of the guidance and consultancy service. Some students advised that the procedures about residence and health insurances should be regulated to be more responsive, and there should be a provision of dormitories to the international students studying with their own capacities. Almost all of the students evaluated the instructors of the institutes of education, where they belong, to be positive in terms of qualification and interest. Some of the students stated that they had positive ideas from an academic perspective yet negative ideas in terms of attention. Besides, a part of the students stated that some instructors are not attentive enough to act impartially and objectively. Almost all of the students evaluated their adaptation rate with the local students at the institutes of education where they belong as positive. Almost all of the students evaluated the education support services provided to them at the institutes of education where they belong as positive. Some of the students stated this service can be improved more as well as evaluating it to be positive. Besides, a part of the students evaluated the service as negative due to the inadequacy in the internationalization of the service, some appointed personnel's not showing any attention and providing inadequate service and some instructor's not empathizing in terms of language and narration at the lessons. A part of the students evaluated the implemented project to be a good project since it provides scholarship to the students. But some of the students stated that some changes in direction and in the process of selection and placement of the project have been experienced. In this matter, students suggested that the project should be more clear and transparent; a good and just selection of students should be done and students having a capacity to study in Turkey particularly in terms of language should be selected. Some of the students suggested that students should be selected with regard to the needs of the countries and more students should be given an opportunity. In respect to the results of the research, orientation programs can be organized. Guidance and consultancy services can be provided with the dynamic offices of international students. Also, the education methods as well as the student evaluation methods may be more up-to-date. Current curriculums can be updated with regard to the requirements of the contemporary society and business world. Legal procedures towards an international student and the bureaucratic procedures encountered in education as well as the sheltering conditions can be more responsive to students towards internationalization. Regulations can be executed on the issue of raising awareness about the internationalization towards instructors and students and all related partners. Considered activities towards internationalization can be included in the strategic plans of the post-graduate institutions and can be pursued to implement effectively.