Yönetsel iletişim etiğine ilişkin bir değerlendirme: Türkiye Cumhuriyeti yükseköğretim mevzuatı örneği
An evaluation related to administrative communication ethics: Republic of Turkey higher education legislation sample
- Tez No: 461421
- Danışmanlar: PROF. DR. HASAN AKGÜNDÜZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
Türkiye Cumhuriyeti Yükseköğretim Mevzuatı Örneğinde Yönetsel İletişim Etiğinin Değerlendirilmesini amaçlayan bu araştırmada öncelikle iletişimin insan varoluşu ve yönetsel ilişkideki stratejik rolü biçimsel ve tinsel meşruiyet ikileminde teorik olarak temellendirilmiş, yükseköğretim mevzuatı ile ilişkilendirilmeye çalışılmıştır. Araştırmanın ikinci etabı araştırmacının nedensellik kurgusunun sahadaki karşılığının bulunması ve tematik çözümleme ile test edilmesi işlemlerinden oluşmaktadır. Bu bağlamda araştırmanın evrenini, Türkiye Cumhuriyeti Yükseköğretim Mevzuatı oluşturmaktadır. Türkiye Cumhuriyeti Yükseköğretim Mevzuatından genel ve alt amaçlara tekabül eden önermeler havuzu oluşturularak; bu havuzdan seçili önermeler ile bir örneklem saptanmıştır. Araştırma verilerinin istatistiksel analizinde NCSS (Number Cruncher Statistical System) 2007 (Kaysville, Utah, USA) programı kullanılmıştır. Çalışma verileri değerlendirilirken tanımlayıcı istatistiksel metodlar (Frekans, Oran) kullanılmıştır. Niteliksel verilerin karşılaştırılmasında ise, Pearson Ki-Kare testi ve Fisher's Exact testi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aims to evaluate Administrative Communication Ethics in the example of the Higher Educational Legislation of the Republic of Turkey, and the strategic role of communication in human existence and management relations is evaluated theoretically in terms of formal and moral legitimacy and linked to the law on higher education. The second state of the study consists of finding and testing with a thematic analysis the reflection of the design of causality of the investigator in the field. The population of the study consists of the Higher Educational Legislation of the Republic of Turkey. Propositions from the Higher Educational Legislation of the Republic of Turkey, which correspond to general and secondary purposes are pooled together and selected propositions from these pools are used to create the study sample. In the statistical analysis of the data, the NCSS (Number Cruncher Statistical System 2007) (Kaysville, Utah, USA) program is used. In the evaluation of the study data, descriptive statistical methods are used. In the comparison of the qualitative data Pearson chi-square test and Fisher's exact tests are used. P is taken as