Towards a more holistic technology integration framework: Instructional technological competence
Bütüncül bir teknoloji entegrasyonu çerçevesine doğru: Öğretim teknolojileri yeterliliği
- Tez No: 461447
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KEMAL SİNAN ÖZMEN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 261
Özet
Bu çok aşamalı karma yöntem çalışması iki aşamadan oluşmuştur. Birinci aşama öğretmen adaylarının teknoloji ile ilgili önceki öğrenme yaşantıları, ihtiyaçları, bilgi, beceri ve inançlarına odaklanarak teknolojinin öğretmen adayları için dil öğretiminde ne anlama geldiğini bulmayı amaçlamıştır. İkinci aşama ise elde edilen bulgular ışığında teknoloji entegrasyonu önündeki engellerin kaldırılmasında sunulan görüşlerin ne derece etkili olacağı konusu üzerine gerçekleşmiştir. Araştırma sorularına cevap bulabilmek için anketler, görüşmeler, metaforlar, günlükler ve gözlem formları kullanılmıştır. Birinci aşamada kullanılan gömülü teori metodu sonucunda elde edilen bulgular öğretmen adaylarının teknolojik farkındalıklarının, bilgilerinin, becerilerinin ve teknolojinin içsel değeri hakkındaki inançlarının yetersiz olması nedeni ile öğretmen adaylarının teknolojiyi dil sınıflarının bir parçası olarak görmediklerini göstermiştir. Elde edilen sonuçlar ve gerçekleştirilen detaylı alanyazın araştırmaları problem durumunun çözümüne yönelik üç yeni kavramın önerilmesini gerektirmiştir. Birinci kavram teknoloji ile doğrudan ilişkili iki çeşit inanç olduğunu öneren iki boyutlu teknolojinin algılanan değeri kavramıdır. İkinci kavram öğretim teknolojileri yeterliliği olup; teknolojik farkındalık, bilgi, beceri ve inançları içinde barındıran daha bütüncül bir teknoloji entegrasyonu çerçevesi olarak sunulmuştur. Üçüncü kavram ise S-TECHNO öğretim modeli olup öğretmen adaylarının öğretim teknolojileri yeterliliğini geliştirmeye yöneliktir. İkinci aşama S-TECHNO öğretim modelinin öğretmen adaylarının öğretim teknolojileri yeterliliği üzerinde herhangi bir etkisinin olup olmayacağı üzerine odaklanmıştır. T-test sonuçları, gözlemler ve içerik analizinden elde edilen bulgular S-TECHNO öğretim modelinin öğretmen adaylarının öğretim teknolojileri yeterliliğini geliştirme konusunda etkili olduğunu göstermiştir. Elde edilen sonuçlar, öğretmen adaylarının teknolojiyi sınıflarına entegre etmeleri hususunda aydınlatıcı görüşler içerdiği için, bu çalışmanın bulgularının eğitim fakültelerinin teknoloji dersleri tasarımında göz önünde bulundurulmasının faydalı olacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this mixed methods multiphase study was two-fold. First, it sought to describe the trends in student teachers' thinking in relation to instructional technologies. Second, it aimed to examine whether the insights gained from the first stage could contribute to overcome barriers in the path of technology integration. Surveys, interviews, metaphor construction studies, journals and observations were used to find answers to the research questions. Findings obtained from the method of grounded theory employed in the first stage suggested that student teachers do not feel adequately prepared to integrate technology into their classrooms because of their lack of technological awareness, knowledge, skills and beliefs about the inherent value technology has in essence. Based on the findings and ensuing review of literature, this study has resulted in three new constructs. The first construct was the bidimensional construct of perceived value beliefs about technology. The second construct was the development of a new technology integration framework called Instructional Technological Competence (ITC). The third construct was the development of an instructional model called S-TECHNO. Subsequently, the second phase of the study was initiated to investigate the effects of S-TECHNO model on student teachers' ITC. T-test results and findings obtained from content analysis employed in the second phase indicated that the S-TECHNO model was effective in increasing student teachers' ITC. These results have strong implications for teacher education programs since they can provide insights that can increase the likelihood of technology integration by student teachers in their future classrooms.