Öğrenme güçlüğü olan ve olmayan ortaokul öğrencilerinde okuduğunu anlamayı etkileyen faktörlerin karşılaştırılması: Aracı model testi
The comparison of factors affecting the reading comprehension in secondary school students with and without learning disabilities: A test of mediation model
  1. Tez No: 461465
  2. Yazar: HANİFİ SANIR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EMİNE RÜYA ÖZMEN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Özel Eğitim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 229
Özet
Bu araştırmanın genel amacı 8. sınıfa devam eden öğrenme güçlüğü olan ve olmayan öğrencilerin içsel motivasyon, okuma hızı, ön bilgi ve strateji kullanımının okuduğunu anlama üzerindeki etkisinin belirlenmesidir. İlişkisel tarama modeli çerçevesinde yürütülen araştırmada bir model test edilmiştir. Araştırmaya kaynaştırma ortamına devam eden öğrenme güçlüğü olan 113 öğrenci ve bu öğrencilerin sınıflarında bulunan, öğretimsel düzeyde okuma performansına sahip öğrenme güçlüğü olmayan 113 öğrenci katılmıştır. Katılımcılar 2015-2016 eğitim ve öğretim yılında Ankara'nın merkez ilçelerinde öğrenimlerine devam eden ortaokul öğrencilerinden seçilmiştir. Verilerin toplanmasında, Okuma Motivasyonu Ölçeği-Türkçe formu, okuma hızı metni, ön bilgi testi, strateji kullanım testi, okuduğunu anlama testi kullanılmıştır. Verilerin analizi SPSS 21 ve AMOS 23 istatistik programları ile gerçekleştirilmiştir. Pearson momentler çarpımı korelasyon katsayısı, açımlayıcı yapısal faktör analizi ve path analizi yöntemleri kullanılarak analizler gerçekleştirilmiştir. Araştırma sonuçlarına göre içsel okuma motivasyonunun okuduğunu anlamayı doğrudan yordamadığı bulunmuştur. Bununla birlikte içsel okuma motivasyon okuduğunu anlamayı, okuma hızı strateji kullanımı ve ön bilgi aracılığıyla dolaylı olarak yordamıştır. Aracı değişkenler (strateji kullanımı, ön bilgi ve okuma hızı) okuduğunu anlamayı artırmaktadır. Ayrıca öğrenme güçlüğü olan ve olmayan öğrenciler araştırma değişkenleri bakımından karşılaştırıldığında, öğrenme güçlüğü olan öğrencilerin olmayan öğrencilere göre daha düşük puanlar aldıkları bulunmuştur. Araştırmanın sonuçları ilgili alanyazın ve teorik görüşler çerçevesinde tartışılmış, öğretmenlere ve alanda çalışan araştırmacılara yönelik önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This study essentially aims to determine the impact of intrinsic motivation, reading speed, background knowledge, and use of strategy on reading comprehension in regard to 8th-grade students with and without disabilities. In the study, conducted in line with the relational screening model, one model was tested. 113 students with learning disabilities who attend inclusive setting and 113 students without learning disabilities who are part of the same classrooms as the former group and who have reading performance at instructional level participated in the study. Participants were selected among students who attend secondary schools in central districts of Ankara in 2015-2016 academic year. Data were collected by means of the Reading Motivation Scale-Turkish form, the reading speed text, the background knowledge test, the use of strategy test, the reading comprehension test. Data analysis was performed with SPSS 21 and AMOS 23 statistical software. Analyses were made by using the techniques of Pearson product-moment correlation coefficient, exploratory structural factor analysis, and path analysis. It was found that intrinsic reading motivation does not directly predict reading comprehension. However, intrinsic reading motivation indirectly predicts reading comprehension by means of the use of reading speed strategy and background knowledge. Mediated variables (use of strategy, background knowledge, and reading speed) increase reading comprehension. Besides, when the points of intrinsic motivation, reading speed, background knowledge, use of strategy, and reading comprehension on the part of students with and without learning disabilities are compared, it was found that students with learning disabilities received lower points than those without. The findings of the study were discussed in the contexts of the relevant field literature and theoretical views, and suggestions were offered to teachers, and researchers in the field.