Kırgızistan müzik eğitiminde kullanılan komuz çalgısının Türkiye müzik eğitiminde kullanılan benzer çalgılar ile karşılaştırılması (Bağlama ailesi çalgıları örneği)
Comparison between Kyrgyzstan komuz used in musical education and similar instruments used in Turki̇sh musical education (Bağlama is taken as main example)
  1. Tez No: 461466
  2. Yazar: GULIRA KASYMKULOVA
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MURAT KARABULUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Müzik, Education and Training, Music
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Müzik Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
İlgili tez çalışmasında komuz ve bağlama ile ilgili metodolojik, teorik ve teknik olarak çalışılmış kaynaklardan elde edilen bilgiler ortaya konulmuştur. Kullanım türü olarak en öne çıkan aytış ya da atışma kültüründe de her iki çalgının önemli ölçüde kullanılması, her iki milletin bir kökten geldiğini ortaya koymaktadır. Komuzun Türkiye müzik eğitiminde, bağlamanın ise Kırgız müzik eğitiminde kardeş çalgılar konulu ders müfredatı ile öğretilmesinde hiçbir zorluğun olmadığı söylenebilir. Çünkü her iki çalgıda da şelpe tekniği ve sağ, sol elleri kullanma biçimi açısından benzerlik taşıdığı ortaya çıkmaktadır. Komuzun perdesiz, bağlama ailesinin ise perdeli olması dikkate alınırsa karşılıklı öğrenecek olan Kırgız ve Türk müzisyenlerin tecrübesi, becerisine çeşitlilikleri açısından ustalık kazandıracağından şüphe yoktur.
Özet (Çeviri)
In this assignment about Komuz and Bağlama methodological, theoretical and technical data was gathered. It shows how much more similarities Komuz and Bağlama have than differences, and how both of them took place in high degree in their cultures. Their usage in Turkish and Kyrgyz folk improvisation“Aytysh”and“Atyshma”have one more time proved those two nation's same origin. Kyrgyz Komuz can be easily be taught in Turkey and Turkish Bağlama can be easily taught in Kyrgyzstan as same origin instruments. Because both of them share same strum techniques and and right and left hand usage. Differences between Komuz not having frets and Turkish Bağlama having them will open door for both countries musicians to master their skills.