Çocuklar için boşanmaya uyum programının altı yaş çocuklarının benlik algısı kavramlarına etkisi
Investigation of the divorce compliance program for children effects on six years old children's self perception
- Tez No: 461467
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE BELGİN AKSOY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
Bu araştırmada anne babaları boşanmış altı yaş çocuklarına uygulanan“Çocuklar İçin Boşanmaya Uyum Programı”nın çocukların benlik algıları üzerindeki etkisi incelenmiştir. Araştırmanın çalışma grubunu, bir danışmanlık merkezine başvurmuş olan boşanmış ailelerin çocukları oluşturmuştur. Araştırma ön test-son test kontrol gruplu deneysel desende gerçekleştirilmiştir. Deney grubuna anne babaları boşanmış 6 çocuk, kontrol grubuna anne babaları boşanmış 6 çocuk olmak üzere toplam 12 çocuk dahil edilmiştir. Deney grubundaki çocuklara on iki hafta süreyle haftada bir kez Çocuklar İçin Boşanmaya Uyum Programı uygulanmıştır. Kontrol grubundaki çocuklara bu süre boyunca boşanma ile ilgili herhangi bir program uygulanmamıştır. Veri toplamada“Kişisel Bilgi Formu”ve“Demoulin Çocuklar İçin Benlik Algısı Ölçeği”uygulanmıştır. Verilerin analizinde, tanımlayıcı istatistiksel metodları, Mann Whitney U testi ve Wilcoxon Signed Ranks test kullanılmıştır. Araştırma sonucunda, Çocuklar İçin Boşanmaya Uyum Programı'na katılan çocukların öz yeterlik, öz saygı ve benlik algısı toplam puanlarının kontrol grubu çocuklarının son test puanlarına göre daha yüksek olduğu, verilen eğitimin olumlu etkisi olduğu görülmüştür. Çocuklar İçin Boşanmaya Uyum Programı'na katılmanın cinsiyete ve anne baba eğitim düzeyine göre benlik algısı ölçeği puanlarında fark ortaya çıkarmadığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
“Children of Divorce Intervention Program”which is applied to the six years old children of divorced parents, was analyzed in this study in terms of its effects on children's self-perceptions. The group of participants in this study consists of the children of divorced parents who applied to a counseling center. The study was performed by experimental pattern in pre-test and post-test control group. Total 12 children, as to be 6 children of divorced parents in experiment group and 6 children of divorced parents in control group, were included to the experiment group. Children of Divorce Intervention Program was applied to the children in experiment group once a week during twelve weeks. No program related with divorce was applied to the children in control group during this period.“Personal Data Collection Form”and“Demoulin Self-Perception Scale for Children”was applied in data collection. Descriptive statistical analysis methods, Mann Whitney U test and Wilcoxon Signed Ranks test was used in the analysis of data. At the end of the study, it is observed that the total points of self-efficacy, self-esteem and self-perception of the children of divorced parents participating to Children of Divorce Intervention Program are higher than the post-test points of children in control group and the education given to the children has positive effect. It is observed that participation to Children of Divorce Intervention Program did not reveal any difference in self-perception scale points according to gender and parental education level.