48-72 aylık çocuklar için 'Sanattan eğitime programı'nın çocukların temel sanat becerilerine etkisi
The effect of 'From art to education' program for 48 to 72-month children on children's basic art skills
- Tez No: 461468
- Danışmanlar: PROF. DR. ADALET KANDIR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 193
Özet
Araştırmanın amacı, 48-72 Aylık Çocuklar İçin“Sanattan Eğitime Programı”nın çocukların temel sanat becerilerine etkisini incelemektedir. Araştırmanın evrenini, 2015-2016 eğitim öğretim yılında Düzce il merkezinde Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı anaokuluna ve anasınıflarına devam eden 61-66 aylık çocuklar oluşturmuştur.Araştırmanın çalışma grubunu, anaokuluna devam eden 48-72 aylık çocuklar arasından tesadüfî olarak seçilen 40 çocuk oluşturmuştur. Çalışma grubunu oluşturan çocukların 20'si deney grubu, 20'si kontrol grubu olarak belirlenmiştir. Araştırmada hem nitel hem de nicel verilerin toplanarak analiz edildiği karma desenli yöntem uygulanmıştır. Çocuklar ve ailelerine ilişkin kişisel bilgileri toplamak amacıyla“Kişisel Bilgi Formu”, çocukların temel sanat becerilerini ölçmek için araştırmacı tarafından geliştirilen ve geçerlik güvenirlik çalışması yapılan“48-72 Aylık Çocuklar İçin Temel Sanat Becerilerini Değerlendirme Aracı”ile 48-72 Aylık Çocuklar için“Sanattan Eğitime Programı”nın etkililiğini değerlendirmek amacıyla“Öğretmen Gözlem Formu”,“Öğretmen Görüşme Formu”,“Aile Görüşme Formu”ve“Aile Katılımı Değerlendirme Formu”kullanılmıştır. Araştırmanın temel amacı doğrultusunda elde edilen verilerin analizinde; deney ve kontrol gruplarının“48-72 Aylık Çocuklar İçin Temel Sanat Becerilerini Değerlendirme Aracı”ön test ve son test puan ortalamaları arasındaki farkın anlamlılığı“Mann Whitney U testi”iletest edilmiştir. Deney ve kontrol gruplarının ön test-son test ortalama puanları arasındaki farkı test etmek ve deney grubunun ön test, son test ve izleme testi ortalama puanları arasındaki farkı test etmek için Wilcoxon İşaretli Sıralar Testi uygulanmıştır.“Öğretmen Gözlem Formu”için gözlemciler arası uyum Cohen'in kappa katsayısı değerleri kullanılarak gösterilmiştir.“Aile Katılımı Değerlendirme Formu”ile toplanan veriler frekans ve yüzdelik dağılımlar halinde verilmiştir.“Aile Görüşme Formu”ve“Öğretmen Görüşme Formu”ndan elde edilen veriler gruplandırılarak içerik değerlendirilmesi yapılmış ve yorumlanmıştır. Araştırmanın sonucunda; 48-72 Aylık Çocuklar için“Sanattan Eğitime Programı”nın uygulanmasından hemen sonra yapılan deney ve kontrol grubu son test puan ortalamalarında deney grubunun lehine anlamlı düzeyde fark olduğu belirlenmiştir. Deney grubu çocuklarının ön-test/son-test puan ortalamaları karşılaştırıldığında son test lehine anlamlı düzeyde fark bulunurken, yine kontrol grubu çocuklarının ön-test/son test puan ortalamaları karşılaştırıldığında anlamlı düzeyde fark bulunmuştur. Ayrıca deney ve kontrol grubundaki çocuklarının ön-test/son-test puan ortalamaları karşılaştırıldığında deney grubu lehine anlamlı düzeyde fark belirlenmiştir. Deney grubu çocuklarının izleme testi ile son-test puan ortalamaları karşılaştırıldığında anlamlı düzeyde fark bulunmazken, izleme testi ile ön test puan ortalamaları karşılaştırıldığında izleme testi toplam değeri lehine anlamlı derecede yüksek bulunmuştur. 48-72 Aylık Çocuklar için“Sanattan Eğitime Programı”nın öğretmenler tarafından uygulanmasına ilişkin gözlem ve görüntü analizi sonuçlarına göre iki gözlemci tarafından doldurulan formlar arasındaki uyum, iyi/çok iyi uyuşma düzeyinde bulunmuştur. Bu sonuçlar ışığında, 48-72 Aylık Çocuklar için“Sanattan Eğitime Programı”nın, 48-72 aylık çocukların temel sanat becerileri kazanımları üzerinde etkili olduğu söylenebilir.
Özet (Çeviri)
The aim of the study is to examine the effects of the“From Art to Education Program”for children aged 48-72 months on children's basic art skills. The universe of the research is composed of children aged 61-66 months attending the kindergartens attached to the Ministry of National Education in the province of Düzce in the academic year of 2015-2016. The study group consisted of 40 children randomly selected from 48-72 month-old children attending kindergarten. 20 of the children who constituted the study group were identified as the experimental group and the other 20 as the control group. In the study, a mixed pattern method was applied in which both qualitative and quantitative data were collected and analyzed. The“Personal Information Form”for collecting general information about children and their families, the“48-72 Month Basic Art Skills Assessment Tool”developed by the researcher and tested for reliability and validity, Teacher Observation Form“,”Teacher Interview Form“,”Family Interview Form“ and ”Family Participation Evaluation Form“ were used to evaluate the effectiveness of the Education Program. In the analysis of the data obtained in this study; the significance of the difference between the pre-test and post-test averages of the experimental group and control group from ”48-72 Month Basic Art Skill Assessment Tool for Children“ were analyzed with ”Mann Whitney U test“. The Wilcoxon Signed Ranks Test was applied to test the difference between the pre-test and post-test mean scores of the experimental and control groups, and to test the difference between the average scores of the pre-test, post-test and follow-up test of the experimental group. For the ”Teacher Observation Form“, interobserver agreement was shown using Cohen's kappa coefficient values. With the ”Family Participation Evaluation Form“, the data collected were analyzed in frequency and percentages. ”Family Interview Form“ and ”Teacher Interview Form“ were evaluated by analyzing the content. As a result of the research; it was found that there was a significant difference between the experimental and control group in favor of the experimental group in the post-test averages immediately after the implementation of the ”From Art to Education Program“ for 48-72 month old children. When the pre-test / post-test point averages of the children in the experimental group were compared, there was a significant difference in favor of the post-test, and there was also a significant difference between the pre-test / post-test averages of the control group children. Furthermore, when the pre-test / post-test point averages of the children in the experimental and control groups were compared, there was a significant difference in favor of the experimental group. While there was no significant difference between the follow-up and post-test score averages of the children in the experimental group, the follow-up test average was found to be significantly higher in favor of the total value when compared to the pre-test averages. According to the observation and image analysis results of the teachers' implementation of the ”From Art to Education Program“ for 48-72 Months of Children, the alignment between the forms filled by the two observers was found to be in good / very good agreement. In light of these results, it can be said that ”From Art to Education Program" for 48-72 months of children had an effect on the achievement of basic art skills of 48-72 months of children.