Vergi politikalarının doğrudan yabancı sermaye yatırımları üzerindeki etkisi
The impact of tax policies on foreign direct investments
  1. Tez No: 461477
  2. Yazar: ABDULLAH AKKUŞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ECE KONAKLIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Maliye, Economics, Finance
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Dış Ticaret Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Dış Ticaret Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Gelişmekte olan ülkeler bağlamında hızlı bir kalkınma gerçekleşmesi açısından doğrudan yabancı sermaye yatırımlarının önemi oldukça fazladır. Küreselleşme ülkelerarası sınırları ortadan kaldırmış ve özellikle çok uluslu firmaların sermayelerinin hareketliliğini artırmıştır, bu noktada da doğrudan yabancı sermaye yatırımlarının taşıdığı önem yalnız gelişmekte olan ülkeler açısından değil gelişmiş ülkeler için de ön plana çıkmıştır. Bir ülkenin doğrudan yabancı sermaye yatırımlarını çekebilmesinde o ülkenin yatırım ortamına ilişkin nitelikler belirleyici olmaktadır. Söz konusu nitelikler arasında o ülkenin vergi bağlamındaki düzenlemeler de bulunur. Gerek gelişmiş gerekse gelişmekte olan ülkeler doğrudan yatırımları ülkelerine çekebilmek amacıyla bir takım politikalar uygulayarak bu politikalara ilişkin hedeflerin tamamlayıcı unsuru olarak vergi veya vergi dışı teşvikler sağlamaktadır. Bu konuda en fazla başvurulan aracın ise yatırım kararları için önemli bir faktör olan vergi politikası olduğu gözlenmektedir.“Vergi Politikalarının Doğrudan Yabancı Sermaye Yatırımları Üzerindeki Etkisi”adını taşıyan bu yüksek lisans tezi, yerel vergi politikalarının mevcut olumlu ve olumsuz sonuçlarının doğrudan yabancı sermaye yatırımları bağlamında olası etkilerinin belirlenmesini amaçlayan bir çalışmadır. Küreselleşme sürecinin yanı sıra üretim faktörlerindeki hareketliliğin, özellikle sermaye faktörünün ülkeye girişine ilişkin vergi boyutunda ne tür bir altyapının gerektiği üzerinde durulmuştur. Bu noktada yurtiçi vergilendirme politikalarına yönelik belirgin bir teşvik türü olan vergi indirimleri, yatırım politikası aracı olarak kullanılabilme durumundaki kolaylıktan dolayı en az diğer belirleyici etkenler düzeyinde önem taşımaktadır. Dört bölümden oluşan çalışmanın ilk bölümünde genel bir giriş yapılmış, araştırmanın problem durumu, ulaşmaya çalıştığı hedef, literatür açısından önemi, araştırmanın dayandığı varsayımlar, araştırmayı sınırlayan unsurlar ve temel kavramların tanımlarına yer verilmiştir. İkinci bölümde doğrudan yabancı sermaye yatırımlarının kavramsal olarak ele alınması, yabancı sermayenin tanımı, türleri, doğrudan yabancı sermaye yatırımlarının türleri, doğrudan yabancı yatırımlarının belirleyici konuları, doğrudan yabancı sermaye yatırımlarının dünyadaki genel durumu ve Türkiye 'deki durumu incelenmiştir. Üçüncü bölümde, Türkiye'de uygulanan vergi politikalarının doğrudan yabancı sermaye çekmesi incelenerek araştırmanın kuramsal kısmı tamamlanmıştır. Son bölümde ise yerel vergi politikalarının doğrudan yabancı sermaye yatırımları üzerindeki etkilerinin Türkiye açısından değerlendirilmesi amacıyla toplanan veriler analiz edilerek yorumlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In the context of the developing countries in terms of rapid development, the realization of the importance of foreign direct investment is very high. Globalization has eliminated inter-state borders and in particular increase the mobility of multinational companies in the capital , at this point also for developed countries and not in terms of direct developing countries alone, the importance of foreign investment has also come to the fore. Its ability to attract direct foreign investment to a country that is decisive regarding the country 's investment climate. tax regulations can also be found in the context of the country in question qualifications. Both developed and developing countries in order to provide direct investment in the country to take a number of policy by implementing tax or non-tax incentives as an integral element of the objectives of these policies . The maximum referenced tool in this regard is observed that tax policy is an important factor for investment decisions.“ Foreign Direct Investment in the Impact of Tax Policy,”this thesis with the name , is a study aimed at determining the potential impact in terms of foreign direct investment of the existing positive and negative results of the local tax policy. The mobility of factors of production as well as the process of globalization , especially the tax dimension of the entry of the capital focused on what kind of factors which need infrastructure. At this point , a distinct type of incentive taxation policy for domestic tax cuts , at least in the case of other markers can be used as an investment because of the convenience factor are important policy tool level. The study consists of four parts, a general introduction in the first part, the problem situation of the research, the target is trying to reach, the importance of literature, the assumptions on which the research is devoted to the definition of the limits of the components and the basic concepts of research. In the second part conceptual handling of foreign direct investment, the definition of foreign capital, types, types of foreign direct investment, determining issues of foreign direct investment, the global situation of foreign direct investment and in Turkey the situation is examined. In the third part, theoretical part of the research directly examining the effects of tax policies to attract foreign capital in Turkey have been completed. In the last chapter by analyzing data collected in order to assess their impact on Turkey in terms of foreign direct investment of local tax policy were discussed.