Arapça öğrenen Türk öğrencilerinin Arapça harflerinin telaffuzu ve sözcük üzerinde olan etkisi
Arabic alphabets sonic exits for Turkish students and their effects on the words meanings
  1. Tez No: 461478
  2. Yazar: HANA HUSSEIN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. CELAL TURGUT KOÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Arapça
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Arap Dili Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Türklerin İslamiyet'i kabul etmesiyle birlikte Araplarla olan ilişkileri gittikçe gelişim göstermiştir. Dolayısıyla Türkiye'de Arapça öğretimi Cumhuriyetin ilanından öncesine dayanmaktadır. Türkiye Cumhuriyeti'nde çeşitli Arap Dili öğretim yöntemleri geliştirilmiş olup, Arapça artık okullarda bir ders olarak okutulmakta ve buna ek olarak Kur'an ve hadis eğitimi veren kurslarda da öğretilmektedir. Arapçanın, Türkçe üzerindeki etkisi büyüktür. Zira Türkçede aslı Arapça olan birçok kelime vardır. Aynı zamanda iki dili karşılaştırma çalışmaları gelişmiş ve gözle görülür şekilde artmıştır. Bu araştırma, Arapçayı öğrenen öğrencilerin Arapça harf telaffuz hatalarını azaltmaya yardımcı olmak amacıyla yapılmıştır. Araştırmacı, çalışmasını iki ana bölüme ayırmıştır. Teorik bölüm, dil ve sesbilim ile alakalı kısmı kapsamaktadır. Uygulamalı bölümde ise araştırmacı, gözlem ve birebir görüşme yöntemi ile öğrencilerin özellikle kendi anadillerinde bulunmayan Arapça harf telaffuz hatalarını saptayarak bunları analiz etmiştir.
Özet (Çeviri)
Means of Arabic Language teaching in the Turkish Republic have been developed. Where they become taught in education schools with the student curriculum as well as in the centers of the Holy Koran memorization and Prophet Sunnah. The Arabic language has deep effect on the Turkish language, Where there are many Turkish Words of Arabic origin, also the studies on the comparison between the two languages Arabic and Turkish are noticeably developed and nacreous. This research is to contribute to bridging the gap in pronunciation the Arabic alphabet. The researcher has divided his study in to two main parts : the theoretical part that includes the theoretical aspects of the language and the acoustics science, in the practical past, the researcher, has collected the students mistaken in their pronunciation of the Arabic alphabets especially those that are not present in their mother language (Turkish) using personal notes and interviews whit the students and their analysis to reach the desired results.