Bedri Rahmi Eyüboğlu, Nuri İyem,Neşet Günal, Mehmet Pesen ve Nedret Sekban eserlerinin ön ve arka yapı kategorileri bakımından incelenmesi ve sanat eğitimine katkıları
A review on the works of art of Bedri Rahmi Eyüboğlu, Nuri İyem,Neşet Günal, Mehmet Pesen ve Nedret Sekban structure categories and contribution to art education
  1. Tez No: 461492
  2. Yazar: DAMLA CAN KOÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN ALTINTAŞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Güzel Sanatlar, Sanat Tarihi, Education and Training, Fine Arts, Art History
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Resim-İş Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 571
Özet
Cumhuriyet'in kuruluşuyla birlikte; Türk toplumunda siyasi, sosyal ve kültürel anlamda bir değişim-gelişim başlamıştır. Araştırmada belirtilen beş sanatçının Anadolu temalı eserlerinin oluşumu anlatılmıştır. Sanatçılar eski bir birikim, bir medeniyet sentezinin plastik dile dönüşüm serüveninde Anadolu temalı eserler üreterek başlamış, daha sonra da eleştirel bir yaklaşımla toplumun sorunlarını dile getirerek toplumsal içerikli eserler üretmişlerdir. Üretilen eserler, iki varlık tabakasıyla; ön yapı kategorisi maddi boyutu ve arka yapı kategorisi; oluşum sebebinin irdelenmesiyle yorumlanmıştır. Bu araştırmada Bedri Rahmi Eyüboğlu, Neşet Günal, Nuri İyem, Mehmet Pesen ve Nedret Sekban'ın birbirleriyle etkileşimleri ve üslupsal değişimleri tespit edilmiştir. Ülkedeki sosyal değişimin sanatçılar üzerindeki etkileri ve sanat eğitimine katkıları tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
As of the foundation of the Republic, the Turkish society has experienced a political, social and cultural revolution and development. Anatolia, almost rearing up thanks to policies of the State on culture and art, has come out of its shell and has been explained on terms related with plastic by little known five artists defined in this research. These artists have started to produce works of art telling about Anatolia in the adventure of changing a old civilization synthesis into a plastic language; later they have mentioned about the social problems by adapting a critical approach and have yielded works of art for the society. These works of art have been interpreted in a review of why they have been created based on a material dimension of frontstructure category as well as backstructure for a layer of two entities. This research set sout the interaction among Bedri Rahmi Eyüboğlu, Neşet Günal, Nuri İyem, Mehmet Pesen, Nedret Sekban, change in their style and the effect of the social change in the country on the artists as well as the critical approach of these artists.