Teknoloji destekli probleme dayalı öğrenme uygulamalarıyla öğretimin 9.sınıf öğrencilerinin matematiğe yönelik tutum ve fonksiyon konusundaki akademik başarılarına etkisi
The effects of the technology supported problem-based learning method on 9 grade students' attitude towards mathematics and their achievement in function
  1. Tez No: 461493
  2. Yazar: YÜCEL ÇETİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞEREF MİRASYEDİOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fen ve Matematik Alanlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 228
Özet
Açımlayıcı sıralı karma yöntemle yürütülen bu çalışmanın amacı; Ankara Çankaya ilçesindeki bir devlet lisesinde 9.sınıf öğrencileri üzerinde uygulanan ve araştırmacı tarafından geliştirilen Teknoloji Destekli Probleme Dayalı Öğrenme Uygulamalarının (TPU) öğrencilerin fonksiyon konusundaki akademik başarıları ve matematik dersine yönelik tutumları üzerindeki etkisini belirlemek ve bunun için elde edilen nicel sonuçları nitel verilerle açıklamaktır. Bu çalışma uygulama kolaylığı sebebiyle Çankaya ilçesinde araştırmacının görev yaptığı bir lisede, biri 25 kişilik, diğeri 20 kişilik iki 9. Sınıf üzerinde gerçekleştirilmiştir. Deney grubuna TPU, kontrol grubuna ise Geleneksel Öğretim (GÖ) uygulanmıştır. Uygulama 1 ay (20 ders saati) sürmüştür. Uygulama öncesinde deney ve kontrol gruplarının matematik başarıları ve matematik dersine yönelik tutumları bakımından denk oldukları uygulanan test ve ölçekle belirlenmiştir. Uygulama sonunda TPU'nun fonksiyon konusundaki akademik başarılarına ve matematik dersine yönelik tutumlarına etkisi olup olmadığını anlamak için Fonksiyon Başarı Testi (FBT) ve Tutum Ölçeği uygulanmıştır. Yapılan analizler sonucunda deney ve konrol grupları arasında FBT puanları açısından deney grubu lehine anlamlı farklılık bulunmuştur. Diğer taraftan, deney ve kontrol grupları arasında matematik dersine yönelik tutum puanları açısından anlamlı farklılık çıkmamıştır. Ayrıca, araştırmanın nicel sonuçlarını nitel verilerle açıklamak maksadıyla TPU'nun öğrencilerin tutum ve akademik başarıları üzerindeki etkisinin altında yatan nedenleri keşfetmek için takip çalışması yapılmıştır. Bunun için Öğrenci Görüşme Formu hazırlanıp kullanılmıştır. Deney grubundaki öğrencilerin görüşme formuyla tamamının yazılı olarak, 12 öğrencinin röportaj yoluyla görüşleri alınarak öğrenci görüşleri analiz edilip TPU'nun tutumla ilişkisini açıklayan etmenler 2 ana başlık ve toplam 8 alt başlık altında, başarıya etkisini açıklayan etkenler 11 alt başlık altında incelenmiştir. İncelenen öğrenci görüşleri sonucunda TPU' nun tutum ile ilişkisini açıklayan etkenler; Grup Çalışması, TPU'nun ders işleyişini kolaylaştırması, TPU'nun kişisel becerileri geliştirmesi, kendi kendine öğrenmenin dersi akıcı kılması, teknolojinin dersi ilgi çekici hale dönüştürmesi, dersin öğrenme isteğini artırması, matematiği sevdirmesi ve matematiğin kullanışlılığını görmenin öğrencilere verdiği memnuniyet olduğu anlaşılmıştır. TPU ile matematik dersi akademik başarısı ilişkisini açıklayan etmenler; grup çalışması, grup çalışmasının öğrenme zorlukları, sözlü ifade etme, görsellik, teknolojinin kabullenilmemesi, teknolojiyle daha çok duyu organlarının kullanılması, günlük hayat uygulamalarının ilişki kurmada ve anlamada kolaylığa sebep olması, keşfederek, uygulayarak öğrenmenin anlamlı ve hızlı olması, teknolojinin sağladığı işleyiş kolaylığının zamanı üst seviyedeki düşünme becerilerinin geliştirilmesine kullanmaya imkân tanıması ve kendi kendine öğrenme olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study, conducted with the descriptive sequential mixed method at a state-run high school in Çankaya, Ankara, aims to determine the effects of the Problem-Based Learning (PBL) method using technology on the attitude of 9 Grade students towards Mathematics and their achievement in function. It also aims to explain the quantitative results obtained with this end by means of the qualitative data. Due to the ease of implementation, this study was carried out in two different 9 Grade classes; a class of 25 students and another class of 20 students at a high school in Çankaya where the researcher works. While the technology supported PBL was applied to the experimental group, traditional training was given to the control group. The study lasted for one month ( 20 lessons). Before the study, both groups were found to be equivalent with respect to their achievement in Mathematics and their attitudes towards mathematics. At the end of the study, in order to understand whether the technology supported PBL method made an effect on the academic success of the students in function and their attitudes towards Mathematics, students were given a Functions Achievement Test and an attitude scale. As a result of the analysis, in terms of their grades at Functions Achievement Test, a significant difference, being on behalf of the experimental group, was found between the two groups. On the other hand, in terms of attitude scale results, no significant difference was detected between the experimental group and the control group. Besides, in order to explain quantitative results with qualitative data, some follow-up work was done to discover the underlying reasons for the effects of the technology supported PBL method on the attitudes and academic achievement of the students. A Student Interview Form was prepared and used for this purpose. All the students in the experimental group were asked to complete the form and 12 students were asked for an interview. Opinions of the students were analyzed and the factors that explain the relationship with attitude and the implementations of the technology enhanced PBL method were examined under two main headings and eight subheadings whereas the factors explaining its effect on their academic achievement were examined under eleven subheadings. As a result of the student reviews, the following factors that explain the relation of the attitude towards TPU have been determined: group work, fostering the lessons and the potential skills of the students by means of TPU and learning how to learn, increasing Mathematics affection and satisfaction of seeing the usefulness of mathematics in real life. And those are the factors that explain the achievement relation of Mathematics with TPU: group work and its difficulties in learning, oral expression, visuality, unacceptance of technology, use of sensory organs even more, learning logic of the subject by means of daily life applications, applying real life situations and its easing off the lessons, meaningful and fast learning by discovery and application, development of high order thinking skills by means of ease of operation provided by the technology and learning how to learn.