Okul şarkılarının çalgılarla eşliklenmesine yönelik yöntem ve uygulamalar
Methods and applications for accompaniment of school songs with musical instruments
  1. Tez No: 461495
  2. Yazar: GÖKTAN OKAY
  3. Danışmanlar: PROF. ÜLKÜ ÖZGÜR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Müzik, Education and Training, Music
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Müzik Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu araştırma, müzik öğretmeni adaylarının okul şarkılarına çalgılarla eşlik yapmakta kullanabileceği alternatif yöntem ve uygulamaları ortaya koymak amacıyla yapılmıştır. Bu amaçla müzik öğretmeni adaylarının“Piyano ile Eşlik Çalma”,“Armoni-Kontrpuan”ve“Bireysel Piyano”derslerinde edindikleri bilgileri okul şarkılarına piyano eşliği yapmada ne denli kullanabildiklerini saptamaya yönelik anket düzenlenmiştir. 13 sorudan oluşan bu anket Gazi Üniversitesi Gazi Eğitim Fakültesi Güzel Sanatlar Eğitimi Bölümü Müzik Öğretmenliği Anabilim Dalı Lisans III. ve Lisans IV. sınıf öğrencisi toplam 45 katılımcıya uygulanmıştır. Elde edilen veriler ışığında müzik öğretmenlerinin piyano eşliği yanında gitar ve org ile okul şarkılarına eşlik yapmada yararlanabileceği farklı teknik düzeylerde yöntem ve uygulamalar önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study has been carried out to find out the alternative methods and applications to be used by music teacher candidates during accompaniment to school songs . For this reason, a survey has been done to find out at which level the music teacher candidates can use their knowledge ,obtained in 'Piano Accompaniment', 'Harmony-Counterpoint' ,and 'Individual Piano' lessons, in accompaniment to school songs with the piano. A survey of 13 items has been applied to 45 students studying at III. and IV. grades of Gazi University, Education Faculty, Department of Fine Arts Education, Main Branch of Music Teaching. According to the results, methods and applications at various technical levels to be used during accompaniment to school songs with the guitar and organ besides with the piano, have been recommended.