Türkçe öğrenen Arap öğrencilerin yazma becerilerinde karşılaşılan sorunlar, bunlara yönelik öğrenci görüşleri ve öneriler
Problems facing Arab students in writing skills, for them the views of students and suggestions
  1. Tez No: 461496
  2. Yazar: SUMYAH MUFLEH
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YAŞAR AYDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Sosyal Alanlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
21. yüzyılda çok dillilik ve çok kültürlülüğün önemi giderek artmaktadır. Türkiye'nin coğrafî, siyasî ve ekonomik konumu Türkçenin yabancı dil olarak öğretimini daha bir öne taşımış görünmektedir. Günümüzde uluslararası kültürel, turistik, siyasî ve ticarî münasebetlerin artması ve Türkiye'nin geleceğin dünyasının şekillenmesinde önemli role sahip olması, Türkçenin önemini de giderek artırmıştır. Araştırmamızın amacı; Gazi Üniversitesi TÖMER'de 2014 – 2015 eğitim – öğretim yılında B kuru final (B1-B2) orta düzeydeki Türkçe öğrenen Arap öğrencilerin yazma becerilerinde karşılaşılan sorunları ortaya koymayı, bunlara yönelik öğrenci görüşlerinin alınmasını ve elde edilen sonuçlar çerçevesinde önerileri kapsamaktadır. Araştırma kapsamında yukarıda adı geçen Türkçe Eğitim Merkezinde Türkçe öğrenen Arap öğrencilerden yarı yapılandırılmış kâğıt incelemesi kullanılarak veriler toplanmıştır. Toplanan veriler üzerinde nitel analiz yöntemi kullanılmıştır. Çalışmamızda B1 orta düzeyi, B2 orta düzeyi ve B kuru final sınavının her birinden 80'er kompozisyon olmak üzere toplamda 240 sınav kâğıdı incelenmiştir. İnceleme sonucunda öğrencilerin anlatım bozukluğu konusundaki hataları tespit edilmiştir. Aynı zamanda, konuyla ilgili olarak cevaplandırılmak üzere öğrencilere 16 soruluk araştırma formu verilmiştir. Buradan elde edilen sonuçlar tek tek ele alınmış ve incelenmiştir. Araştırmamızda kullanılan kompozisyon kâğıtlarının incelenme sonuçları ve konuyla ilgili öğrenci görüşleri sonuçları birbirinin sonuçlarıyla mukayeseli olarak değerlendirilmiştir. Elde edilen bulgular çerçevesinde bir takım önerilerde bulunularak çalışma tamamlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The importance of multilingualism and multiculturalism in the 21st century is increasing. Turkey's geographical, political, and economic position seems to have increased the need to teach Turkish as a foreign language. As international cultural, touristic, political, and commercial relations increase in our world today, and as Turkey's role in shaping the world of the future also increases, the Turkish language is becoming more important. The purpose of our research is to examine the problems encountered by Turkish language learners with writing skills at the mid-level B course (B1 - B2) at Gazi University TÖMER, in the 2014 - 2015 academic year, taking student opinions on them and including proposals within the framework of the results obtained. Within the scope of the research, the data were collected from Arab students who learned the Turkish language at the above mentioned Turkish language education center by using semi-structured paper examination. Qualitative analysis method was used on collected data.In our study, a total of 240 exam papers were examined, 80 of which were each of B1 intermediate level, B2 intermediate level, and B course final exam. As a result of the examination, the students were found to have mistakes in narration. At the same time, students were given a 16-question research form to answer on the subject. The results obtained here were handled and examined one by one.The results of the examination of the composition papers used in our research and the results of the students' opinions on the topic were handled one by one and then evaluated in a comparative way with each other. A number of suggestions were made in the framework of the findings and the study was completed.