Grafik tasarım alanında okuyan öğrencilerin meslek algısına yönelik görüşleri
Views towards the profession of graphic design students in the field of perception
- Tez No: 461514
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TUTKU DİLEM ALPASLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Güzel Sanatlar, Education and Training, Fine Arts
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uygulamalı Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Grafik Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Bu araştırmanın temel amacı; grafik eğitim alanında okuyan birinci ve dördüncü sınıf öğrencilerinin meslek algısına yönelik görüşleri ve bu görüşlerin karşılaştırılması amaçlanmıştır. Bu amaçla Gazi Üniversitesi Sanat Tasarım Fakültesi Grafik Tasarımı Bölümünde okumakta olan 30 birinci ve 30 dördüncü sınıf öğrencilerine uygulamak için grafik tasarım mesleğine yönelik algı ölçeği geliştirilmiştir. Araştırmacı tarafından hazırlanan ölçek kapsam ve geçerliliği açısından iki sektör uzmanı ve bir akademisyenin görüşüne sunulmuş, uzmanların ve akademisyenin görüşüne göre geliştirilen anket araştırmacı tarafından uygulanmıştır. Ölçeğin içeriği, mesleği tercih etme nedenlerini, meslekten beklentilerini ve grafik mesleğine ilişkin görüşlerini değerlendirmeye yönelik yaklaşık 21 soru ve 4 bölümden oluşmuştur. Bu ölçek ile öğrencilerin bölümü tercih ederken meslek hakkında ne kadar bilgileri olduğu, meslek algısını oluşturmada alınan derslerin etkisi, bölümü tercih etme nedenleri, meslekten beklentileri ve alanı seçmesini etkileyen etmenlerin ne olduğu sorularına cevaplar aranmıştır. Ölçeğin güvenilirlik analizinde iç tutarlılık düzeyini belirlemek için Cronbach Alfa yöntemi kullanılmıştır. Toplanan verilerin analizinde SPSS programı kullanılarak ulaşılmak istenen bulguya göre; frekans, yüzde, standart sapma ve aritmetik ortalama teknikleri kullanılarak tablolar hazırlanmıştır. Elde edilen bulgulara göre yorumlar yapılmıştır. Bu yorumlar sonucunda grafik tasarım eğitimi alan öğrencilerin mesleği algılamada bir sıkıntı yaşamadıkları görülmektedir. Öğrencilerin mesleğe karşı bir ilgi ve iyi bir tutumla geldikleri görülmüştür. Bir önceki öğrenimleriyle özdeşleşerek gelen öğrencilerin, meslekle ilgili aldıkları derslerin son sınıflara geldikçe artmasıyla alanlarını daha iyi tanıdıkları sonucu ortaya çıkmıştır. Öğrencilerin bölümü tercih ederken çevrelerinin etkisinin az olduğu, bir meslek sahibi olma ve iş bulma konusunda kararsız oldukları görülmüştür. Ölçek içerisinde ki bir yüksek öğrenim bölümüne yerleşmiş olma sorusuna birinci sınıflar olumlu dördüncü sınıflar olumsuz yönde görüş bildirmiş bu da öğrencilerin arasında ki farkı ortaya çıkarmış ve ölçeğin samimiyetini ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
The main objective of this study Read opinions about education in the graphics area of the first and fourth grade students to Professional perception and aimed to compare these views. For this purpose, Gazi University Faculty of Art and Design, Graphic Design Department is studying in fourth grade perceptions scale of 30 first and 30 for the graphic design profession has been developed to apply to students. Scale developed by the researchers, in terms of scope and validity were presented to two industry experts and academics, developed in the opinion of experts and academics in the survey was administered by the researcher. The content of the scale to choose the profession of reasons, consists of approximately 21 questions in 4 sections to assess their views on the profession's expectations and graphics professional. How much information is about the profession, while preference of the students with this scale, the effect of the lessons learned in forming the professional sense, reasons for choosing the chapter, the answer to the question of what factors affecting the profession expectations and choose the areas are searched.In the reliability analysis to determine the level of internal consistency Cronbach's alpha method was used to be achieved by using SPSS software to analyze the data collected by the requested evidence; frequency, percentage, tables are prepared using standard deviation and mean techniques. Reviews were done according to the findings. Vocational training, the students of graphic design as a result of this review shows that the perception of a shortage of living. İnterest and have been show n to come with good attitude towards their profession students.Students from associated it self with the previous study, the area with the last class of the courses they take to arrive increase related to the profession has emerged as a result they know better. The proportion of students is less preferred, while the impact of the environment, and employment have been shown to be undecided about a profession. Scale in the higher education section of the questions to be settled in the first grade classes reported positive fourth negative views that revealed the difference between the students and demonstrated the sincerity of the scale.