İlkokullarda görev yapan yöneticilerin öğretmenler arasındaki farklılıkları yönetme durumlarının incelenmesi
Primary school principals' status of diversity management among teachers
  1. Tez No: 461513
  2. Yazar: NESLİHAN ÖZLEM GENÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TEMEL ÇALIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu araştırmanın amacı, okul yöneticilerinin öğretmenler arasındaki farklılıkları yönetme yeterliliklerine ilişkin okul yöneticisi ve öğretmen görüşlerini belirlemek, yorumlamak ve gerekli durumlarda önerilerde bulunmaktır. Tarama modelindeki araştırmanın örneklemini olasılığa dayalı örnekleme çeşitlerinden tabakalı ölçüt örnekleme alma yöntemine göre belirlenen 2014-2015 eğitim - öğretim yılında Ankara İli Yenimahalle İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü'ne bağlı 15 ilkokulda görev yapan öğretmen ve yöneticiler oluşturmaktadır. Araştırmada veri toplama aracı olarak farklılık yönetimi ölçeği kullanılmıştır. Veriler örneklemdeki her bir okul ziyaret edilerek araştırmacı tarafından toplanmış ve SPSS 18 paket programına aktarılmıştır. Araştırmanın probleminin çözümlenmesi amacıyla elde edilen verilere göre okul yöneticisi ve öğretmenlerin cinsiyet, yaş, medeni hal, öğrenim durumu, mesleki kıdem, branş ve farklılıkların yönetimine yönelik hizmet içi eğitim alıpalmama durumu değişkenlerine ilişkin frekans ve yüzde dağılımları verilerin özelliklerine göre tablolaştırılmıştır. Ayrıca ilkokul yöneticilerinin öğretmenler arasındaki farklılıkları yönetme yeterliliklerine yönelik (1) bireysel tutum ve davranışlar, (2) örgütsel değerler ve normlar ve (3) yönetsel uygulamalar ve politikalar boyutlarında görüşleri, görüşleri arasındaki farklılıklar ve görüşlerin değişkenlere göre değişiklik gösterip göstermediğini belirlemek amacıyla istatistiki sonuçlar tablolaştırılmıştır. Araştırma sonucunda elde edilen bulgulara göre, gerek okul yöneticilerinin farklılıkları yönetebilme görüşleri gerekse öğretmenlerin okul yöneticilerinin farklılıkları yönetebilme konusundaki görüşlerinin olumlu olduğu görülmektedir. Bu durum ilkokul yöneticilerinin farklılıkları yönetmeleri, bireysel tutum ve davranışlar, örgütsel değerler ve normlar, yönetsel uygulama ve politikalar boyutlarında olumlu olacak biçimde etkileyerek okul iklimi ve atmosferinin farklılıklara duyarlı bir çalışma sürecine katkısı olduğu anlaşılmaktadır. Ancak ilkokul yöneticilerinin farklılıkları yönetmelerine ilişkin öğretmen görüşleri mesleki kıdem ve yaş arttıkça farklılaşmaktadır. Okullarda farklılıkların yönetilmesine ilişkin okul yöneticisi ve öğretmenlerin görüşleri benzerlik göstermektedir. Araştırmada ulaşılan sonuçlar doğrultusunda okullardaki farklılıkların yönetilmesi ile ilgili pratikte uygulanabilir öneriler sunulmuştur. Anahtar Kelimeler : İlkokul yönetici ve öğretmenleri, farklılık, okullarda farklılık yönetimi
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to describe, interpret and draw implications, as needed, teachers' and administrators' views on school administrators' competencies related to managing diversity among teachers. Sample of this survey included teachers and school administrators selected by using cluster sampling as a method of probability sampling from 15 primary schools located at Yenimahalle District of Ankara Province during 2014-2015 school year. Diversity Management Questionnaire was used to collect data. Data were collected by researcher through visiting each school site. Data were analyzed by using SPSS.18.0. Data from teachers and administrators were examined and tabulated by independent variables of gender, age, marital status, education status, professional experience, teaching area, in service education status on diversity management to seek answer to research questions. Furthermore, statistics were computed and tabulated on teachers' and administrators' views on school administrators' competencies related to managing diversity among teachers as described three sub-scales including (1) individual attitudes and behaviors, (2) organizational values and norms, and (3) administrative practices and policies. Differences between teachers' and administrators' views as well as variation by independent variables. Results indicated that both teachers and administrators were quite positive about administrators' competencies related to diversity management. This finding suggests that school administrators manage diversity to foster individual attitudes and behaviors, organizational values and norms, and administrative practices and policies dimensions to promote a school climate and work processes sensitive to diversity. Teacher views becomes more positive as professional experience and age increase. There seems to be no significant difference between teachers' and administrators' views on administrators' competencies related to diversity management. A number practical implications related to management of diversity in schools were drawn from the study results Keywords : Primary school administrators and teachers, difference/diversity, Diversity management in schools