Ortaöğretim öğrencilerinde bilgisayar destekli öğretimin güncel çevre sorunları ünitesindeki başarılarına etkisi
Computer supported education on secondary school student's success for current environmental issues unit
  1. Tez No: 461549
  2. Yazar: ÜMİT ECEMİŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ GÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu araştırmada, bilgisayar destekli bir öğretim materyalinin öğrencilerin güncel çevre sorunları ünitesine yönelik kavram başarılarına etkisi incelenmiştir. Araştırmanın deneysel çalışması, 2015-2016 eğitim-öğretim yılı güz döneminde gerçekleştirilmiştir. Bu çalışma, Ankara ili Çankaya ilçesindeki özel bir anadolu lisesinin 9-A sınıfından 15 ve 9-B sınıfından 15 öğrenci olmak üzere toplamda 30 öğrenciyle yürütülmüştür. Başarı düzeyleri birbirine yakın seviyede olan bu öğrenciler deney ve kontrol grubu olmak üzere iki gruba ayrılmıştır. Deney grubuna elektronik tahta programı olan Smart programı ile hazırlanan bilgisayar destekli öğretim materyali uygulanırken, kontrol grubuna ise geleneksel yöntem ile öğretim yapılmıştır. Araştırmada veriler toplanırken öğrencilerin, kavram başarılarını ölçmek için hazırlanan“Güncel Çevre Sorunları Başarı Testi”kullanılmıştır. Araştırmadan elde edilen veriler Mann Whitney-U testi ve Wilcoxon İşaretli Sıralar Testi ile analiz edilmiş ve verilerin değerlendirilmesinde SPSS 18 paket programı kullanılmıştır. Değerlendirme sonucunda, deney grubundaki öğrencilerin kontrol grubundaki öğrencilere göre kavram başarılarında anlamlı bir değişim olmuştur (p=0,05 göre). Bununla birlikte bilgisayar destekli öğretim hakkındaki görüşlerini belirlemek için 100 kişiden oluşan bir öğrenci grubu ile 50 kişiden oluşan bir öğretmen grubuna anket çalışması uygulanıp sonuçları analiz edilmiştir. Bu analiz sonucunda bilgisayar destekli öğretimin teknik arıza, göz yanması gibi bazı problemler oluşturduğu görülmüştür. Ayrıca öğretmenlerin bilgisayar destekli öğretim için ön hazırlığa ihtiyaç duydukları tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this search, the effect of a computer support educational material on students' attitudes and concept success in current environmental issues has been conducted. The experimental part of the search performed in spring term of 2015-2016 academic year. The research has been performed with 15 students in 9-A class and 15 students in 9-B class of a private high school in Ankara Çankaya with a total of 30 students. The students, who have similar grades, have been divided to into two, experimental and control groups. The control group was educated traditionally while computer supported educational material made by means of Smart program was applied to experimental group. In order to gather the data,“Current Environmental Issues Achievement Test”was use for measuring knowledge of students and data gather from the search was analyzed with Mann Whitney-U and Wilcoxon test and evaluated by statistics program. Survey results have shown that students in experimental group have significant development in the academic success to wards Biology Lesson compared to the students in control group ( to p=0,05). Also to detect computer supported computer educational view, the survey was carried out an 100 students and 50 teachers.As a result of this analysis, some problems were seen caused by computer supported education like technical failures and some eyes problems. Also it was detected that teachers need preliminary education for computer suppoted education.