Psikolojik sözleşme ve örgütsel bağlılık arasındaki ilişki: Milli Eğitim Bakanlığına bağlı eğitim kurumlarında bir uygulama
The relationship between organizational commitment and psychological contract: A study on Turkey Ministry of National Education
- Tez No: 461548
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İRFAN YAZICIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu çalışmanın amacı psikolojik sözleşme ile Psikolojik Sözleşme ve Örgütsel Bağlılık Arasındaki İlişkiyi Milli Eğitim Bakanlığına bağlı Kastamonu ilindeki eğitim personeli üzerinde incelemektir. Öğretmenlerin bağlı bulundukları kuruma kanuni sözleşmeleri dışında psikolojik anlamda nasıl bağlılık duyduklarını ortaya koyulması düşünülmüştür. Çalışanların örgütlerine bir psikolojik sözleşmeyle bağlılıklarını etkilemesi muhtemel yaş, cinsiyet, eğitim durumu, medeni durum, istihdam edildikleri kurumun niteliği ve çalışma sürelerinin ne derece rol oynadığının görülmesi hedeflenmiştir. Çalışmanın evrenini Kastamonu ilinde bulunan çeşitli seviyelerde eğitim vermekte olan 18 adet eğitim kurumu çalışanı eğitim personeli oluşturmaktadır. Kurumların seçiminde farklı ilçe ve mahallelerde yer alan eğitim kurumları tercih edilmiştir. Belirlenen kurum çalışanlarına yönelik uygulanan anketlerin değerlendirilmesinde t testi ve Anova testinden yararlanılmıştır. Çalışma ile Milli Eğitim Bakanlığında Kastamonu ilinde çalışmakta olan eğitim personelinin psikolojik sözleşmeleri ile örgütsel bağlılıkları arasında bir ilişki olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study to examine the relationship between Psychological Agreement and Psychological Agreement and Organizational Loyality on personnel in Kastamonu Province. It has been thought that it has to be shown how teachers are loyal to their organization expect from legal rules.The aim has been to reveal how much probable age,gender,education situaiton,marital status,,quality of organizaiton and their working hours effect their Psychological Agreement.Target population of he study is 18 personnel who work with different levels of students in Kastomonu.Organizations from different towns and neighborhoods are preffered for the study.To evaluate the results of questionnaires which have been condy-ucted to the personel of these diffferent organizations T Test and Annova Techniques have been used.This study has been determined a relationship between Psychological Agreement and Psychological Agreement and Organizational Loyality on personnel in Kastamonu Province.