TIMSS 2011 çalışmasına katılan Türk öğrencilerin matematik başarıları bakımından sınıflandırılması
A classification of participated in the study-TIMSS 2011 Turkish students' mathematics achievements
- Tez No: 461553
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. EMİNE ÖNEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitimde Ölçme ve Değerlendirme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 161
Özet
Bu araştırmada, TIMSS çalışmalarında ölçüldüğü şekliyle matematik başarısı ve bu başarıyı etkileyen öğrenci ve öğretmen özellikleri bakımından, TIMSS 2011 uygulamasına katılan 4. sınıf düzeyindeki (N=7429) ve 8. sınıf düzeyindeki (N=6928) Türk öğrenciler kümeleme analizi tekniğiyle sınıflandırılmıştır. Analiz sonucunda dördüncü sınıf düzeyindeki öğrenciler dört, sekizinci sınıf düzeyindeki öğrenciler üç farklı kümeye ayrılmıştır. Bu doğrultuda dördüncü sınıf düzeyinde; (1) matematik başarısı yüksek ancak matematiğe ilişkin özgüveni düşük öğrenciler, (2) matematiğe ilgi duyan ancak matematik başarısı çok düşük öğrenciler, (3) matematik öğrenmeyi sevmeyen ancak matematik başarısı ortalamanın üstünde olan öğrenciler ile (4) matematik öğrenmeyi seven ancak matematik başarısı ortalamanın altında olan öğrenciler şeklinde dört öğrenci profili tanımlanmıştır. Sekizinci sınıf düzeyinde tanımlanan üç öğrenci profili ise (1) matematik öğrenmeyi sevme ve matematik başarısı bakımından ortalamanın altında olan öğrenciler, (2) matematiğe ilgi duymayan ancak matematik başarısı bakımından ortalama düzeyde olan öğrenciler ile (3) matematik öğrenmeyi en çok seven ve matematik başarısı bakımından ilk sırada yer alan öğrenciler şeklindedir.
Özet (Çeviri)
In this study Turkish students at 4th grade (N=7429) and at 8th grade (N=6928) taking part in TIMSS 2011 are classified according to their mathematics achievement and the factors related students and teachers that affect this achievement. The classification has been made via cluster analysis. As a result of the analysis, students at the fourth grade level is divided into four distinct clusters and students at the eighth grade level is divided into three distinct clusters. Accordingly, at the fourth grade level four student profiles were defined as (1) students with high math achievement but low confidence in mathematics, (2) students with an interest in mathematics but with very low mathematical achievement,(3) students who don't like to learn mathematics but whose math achievement are above average and (4) students who like to learn mathematics but whose math achievement are below average. The three student profiles identified at the eighth grade level are (1) students who are below average in terms of loving to learn mathematics and mathematical success,(2) students who are not interested in mathematics but are at an average level of mathematics success and (3) those who are the most interested in learning mathematics and who are in the first place in mathematics success.