Avrupa Birliği'ne Üye Ülkelerden İngiltere, Almanya, Fransa ve Finlandiya ile Türkiye'deki ana dili öğretmeni yetiştirme programlarının Karşılaştırılması
Comparison of mother tongue teacher training programs between EU member countries England, Germany, France, Finland and Turkey
  1. Tez No: 461552
  2. Yazar: CELAL CAN ÇAKMAKCI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NECATİ DEMİR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Bilgiler ve Türkçe Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 400
Özet
Bu araştırmada Almanya, Finlandiya, Fransa ve İngiltere'de ana dili öğretmeni yetiştiren lisans ve yüksek lisans programları incelenmiştir. İnceleme sonucunda tespit edilen özellikler, Türkçe eğitimi bölümündekiler ile karşılaştırılmıştır. Araştırmada kapsam dâhilinde olan kurumlara giriş şartları, bölümlerin içerikleri, okul deneyimi, öğretmenlik uygulamaları ve kullanılan ölçme-değerlendirme sistemleri incelenmiştir. Karşılaştırmalı eğitim disiplinine bağlı olarak yürütülen bu çalışma bir nitel araştırmadır. Bulguların analiz edilmesi aşamasında sayısal verilerden de istifade edilmiştir. Araştırma kapsamında gerekli görülen verilere ulaşabilmek için araştırma ziyaretleri düzenlenmiş ve mülakatlar yoluyla bilgi toplanmıştır. Bunun yanı sıra alanyazın kaynakları, kurumların internet siteleri ve resmi dokümanları da bilgi toplamak maksadıyla incelenmiştir. Araştırmada, ana dili öğretmeni yetiştiren kurumlar olarak Ludwig Maximillians Üniversitesi, Turku Üniversitesi, Strasbourg Üniversitesi, Manchester Üniversitesi ve Gazi Üniversitesi incelenmiştir. Elde edilen bulgulardan hareketle, Türkiye'deki ana dili öğretmeni yetiştirme sisteminin düzenlemelere ihtiyacı olduğu sonucuna ulaşılmış; söz konusu düzenlenmelerin gerçekleştirilmesinde istifade edilebilecek önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this research, the undergraduate and graduate programs in Germany, Finland, France and England have been examined, which are necessary to be completed in order to become a native language teacher in those counties. The characteristics determined in the research have been compared with those in the Turkish education sections. The entry requirements for the institutions, contents of the departments, school experience and teaching practices and evaluation systems used were examined. This study is a qualitative research based on comparative education discipline. The analysis of the findings has also benefited from numerical data. In order to reach the required data within the scope of the research, research visits were organized and information was gathered through interviews. In addition to this, field literature sources, institutions' internet sites and official documents were examined for the purpose of gathering information. In the study, Ludwig Maximillians University, Turku University, Strasbourg University, Manchester University and Gazi University were examined as institutions that train native language teachers. It has been determined from the findings that the native language teaching training system in Turkey needs a number of adjustments and proposals are made that can be benefited in the course of making relevant arrangements.