Sınıf öğretmenlerinin görsel sanatlar dersi alan bilgisi öz-yeterlik inançları
Class teachers' confidence in their self-sufficiency for field knowledge in visual arts lessons
- Tez No: 461567
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. NURETTİN ŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Resim-İş Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Araştırmada sınıf öğretmenlerinin görsel sanatlar dersi alan bilgisi öz yeterlik inançlarının bazı değişkenlere göre incelenmesini ortaya koymak amaçlanmıştır. Araştırmanın evrenini Ankara'nın Gölbaşı ilçesine bağlı okullarda görev yapan 144 sınıf öğretmeni oluşturmaktadır. Örneklemi ise evrenden %95 güven aralığında ve 0.05 hata miktarı dikkate alınarak olasılıklı örnekleme yöntemlerinden basit seçkisiz örnekleme yöntemi kullanılarak hesaplanan 105 sınıf öğretmeninden oluşmaktadır. Araştırmada öğretmenlerin cinsiyetlerine göre dağılımları incelendiğinde, 77 kadın sınıf öğretmeni ve 28 erkek sınıf öğretmeni bulunmaktadır. Öğretmenlerin öğrenim kademesine göre dağılımları incelendiğinde ise, ön lisans mezunu olan 18 öğretmen ve lisans mezunu olan 87 öğretmen bulunmaktadır. Sınıf öğretmenlerinden oluşan 105 katılımcı için geliştirilen 39 maddelik nihai ölçek formundan toplanan veriler SPSS-21 paket programına işlenerek maddelerin yapı geçerliğinin test edilmesi amacı ile açıklayıcı faktör analizi, madde geçerliğine kanıt sağlamak amacı ile madde toplam korelasyon analizi, verilerin temel bileşenler analizine uygunluğunu saptamak amacı ile Kaiser-Meyer Olkin (KMO) katsayısı ve Barlett Sphericity testi dikkate alınarak değerlendirme yapılmıştır. Sınıf öğretmenlerinin görsel sanatlar dersinde alana yönelik öz-yeterlik inançlarını ölçmeyi amaçlayan ve araştırmacı tarafından geliştirilerek geçerlik-güvenirliği test edilen Görsel Sanatlar Eğitimi Alan Bilgisi Öz-Yeterlik Ölçeği ölçme aracı olarak uygulanmıştır. Anket çalışmasından elde edilen veriler incelendiğinde, araştırmanın örneklemini oluşturan sınıf öğretmenlerinin görsel sanatlar dersi alan bilgisine yönelik öz yeterlik inançlarını tespit etmek amacıyla oluşturulan alt amaçlardan“ yaş, öğrenim kademesi, mesleki kıdem ve eğitim verilen sınıf düzeyi açısından”anlamlı farklılıklar oluştuğu bulgularına ulaşılmıştır. Buradaki bulgulara ek olarak araştırmanın ikinci alt amacını oluşturan cinsiyet faktörünün ise sınıf öğretmenlerinin öz yeterlik inançlarında, anlamlı bir değişikliğe sebep olmadığı görülmüştür. Uygulaması yapılan anket çalışmasında elde edilen sınıf öğretmenlerinin görsel sanatlar eğitimi alan bilgisi öz yeterlilik ortalama puanları, istatistiksel açıdan değerlendirildiğinde; Sınıf öğretmenlerinin görsel sanatlar dersi alan bilgisi öz yeterlilik inançları olması gereken seviyeden oldukça düşük olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Araştırma kapsamında elde edilen sonuçlara bağlı olarak, programın uygulanmasında sıkıntı yaşanılan yerlerin ortaya konması, programın olumsuz yönlerinin giderilmesi için çeşitli öneriler geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aims to identify the relationship between several variables and class teachers' confidence in their self-sufficiency for field knowledge in visual arts lessons. The target population of the study is 144 class teachers working in schools in Gölbaşı district of Ankara. The sample is composed of 105 class teachers, chosen in accordance with simple random sampling method, a type of probability sampling, considering with a 95% confidence interval and 0.005 error rates. When the teachers participating in the research are classified according to gender, there are 77 female teachers and 28 male teachers. Moreover, in terms of educational level, it could be seen that 18 teachers have associate degree while other 87 teachers have bachelor degree. The data that collected from 105 participants with the help of a 39 - final scale form were analyzed systematically with the help of SPSS-21 package program. Construct validity of the items was tested with explanatory factor analysis while total item correlation analysis was carried out in order to determine items' validity. The conformity of the data with principal component analysis was evaluated taking into account the Kaiser-Meyer-Olkin coefficient and Barlett Sphericity Test. In order to measure class teachers' confidence in self-sufficiency for their field knowledge in Visual Art Lessons, a“Self-Sufficiency Scale for Field Knowledge in Visual Arts Education”which was developed by the researcher, was used as an assessment and evaluation measure. Under the lights of acquired information by questionnaire; considerable dissimilarities have been pointed out in terms of ' age, level of education, professional seniority and level of classroom' which asserted as sub-purpose so as to identify class teachers' confidence in self-sufficiency for their field knowledge in Visual Art Lessons. Addition to these mentioned findings in the research, it is observed that the 'gender', as second sub-purpose of the research, has not given rise to any considerable effect on class teachers' confidence in self-sufficiency. When the average grades of class teachers' self-sufficiency in field of visual arts have been examined statistically; it is concluded that class teachers' confidence in their self-sufficiency for field knowledge in visual arts are quite low than what it should be. Depending on the achieved information by research, several recommendations have been introduced in order to emphasize the implementation of programme's weak points and also to wipe out any possible negative sides permanently.