Resim-iş öğretmenliği anasanat atölye (Grafik) derslerinde tasarlanan ekslibris çalışmalarının tasarım eleman ve ilkelerine göre değerlendirilmesi
Assessment of exlibrises designed in arts education program graphic studio courses according to design elements and principles
- Tez No: 461566
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. NURETTİN ŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Güzel Sanatlar, Education and Training, Fine Arts
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Resim-İş Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 136
Özet
“Resim-İş Öğretmenliği Anasanat Atölye (Grafik) Derslerinde Tasarlanan Ekslibris Çalışmalarının Tasarım Eleman ve İlkelerine Göre Değerlendirilmesi”isimli bu araştırmada, Resim-İş Öğretmenliği Anasanat Atölye (Grafik) 3. sınıf öğrencilerinin CGD (Computer Generated Design / Bilgisayarda Oluşturulan Tasarım) tekniği ile tasarlamış oldukları ekslibris çalışmalarının tasarım eleman ve ilkelerine göre değerlendirilmesi ve bu çalışmalarda tasarım eleman ve ilkelerinin kullanım düzeyinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Çalışmanın evrenini, Gazi Üniversitesi Gazi Eğitim Fakültesi Güzel Sanatlar Eğitimi Bölümü Resim-İş Öğretmenliği Anasanat Atölye (Grafik) 3. sınıf öğrencilerinin tasarlamış oldukları 45 adet ekslibris çalışması oluşturmuştur. Ekslibris çalışmaları; araştırmacı tarafından belirlenen, tasarım eleman ve ilkelerinin kullanım düzeyini ölçen 16 maddelik değerlendirme ölçeğine göre, alanında uzman 3 kişi tarafından puanlanarak değerlendirilmiştir. Her bir uzman en düşük 1, en yüksek 5 puan olarak bir değerlendirme yapmış, her çalışma için 3 uzmanın yapmış olduğu puanlamaların ortalaması alınmış ve bu ortalama o çalışmanın değerlendirme puanını oluşturmuştur. Ardından değerlendirme ölçeğinde yer alan her bir maddeye göre tüm çalışmaların değerlendirme puanlarının genel ortalaması da alınmıştır. Uzman değerlendirmelerinden elde edilen sayısal veriler araştırmacı tarafından analiz edilerek tablolaştırılmış ve yorumlanmıştır. Araştırma sonucunda, ekslibris çalışmalarında tasarım eleman ve ilkelerinin çoğunluğunun başarılı düzeyde kullanıldığı bilgisine ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study,“Assessment of Exlibrises Designed in Arts Education Program Graphic Studio Courses According to Design Elements and Principles”, it is aimed to assess the exlibrises, which were designed by 3rd year students at Arts Education Program Graphic Studio Courses using CGD (Computer Generated Design) technique, according to design elements and principles, and to determine the level of use of design elements and principles. The study population consists of 45 exlibrises designed by 3rd year students at Gazi University Gazi Education Faculty, Department of Fine Arts Education Program at Graphic Studio Courses. Three experts in the field assessed the exlibrises through scoring according to an assessment measure of 16 articles, which was determined by the researcher and measures the level of use of design elements and principles. Each expert conducted the assessment by giving 1 point at least and 5 points at most, average of the scores given by 3 experts is determined for each exlibris, and that score is deemed to be the assessment score. Subsequently, the overall average score of all articles in assessment measure is determined for each exlibris. The researcher analyzed, tabulated and interpreted numerical data obtained from expert assessments. According to the study, it is discovered that most of the design elements and principles are used in successful levels.